On je ocenio da je aktuelna epidemiološka situacija na severu Kosova stabilna, jer se razboljevanje ne razlikuje od stope oboljevanja u ostatku Srbije, a stopa smrtnosti je nešto manja.
"Situacija je ozbiljna zbog toga sto se nalazimo na početku treće nedelje od trajanja ove epidemije, odnosno u trećoj nedelji od otkrivanja prvog indeks slučaja", kazao je on.
“Ostatak Srbije je na početku pete nedelje i polako se kriva razboljevanja ravna, što je nešto što nas tek očekuje. Znači, možemo očekivati u toku narednih dana porast broja inficiranih”, istakao je Katanić.
Mere, od pranja ruku, do nošenja zaštitnih maski i rukavica kada je to potrebno, ostaju najvažnije u preventivi bolesti koju izaziva Kovid-19, rekao je prof. Katanić, ukazujući da se to pogotovo odnosi na osetljive grupe u populaciji – osobe starije od 65 godina i/ili imaju brojne druge bolesti kao što su dijabetes, hipertenzija, gojaznost itd.
“Oni posebno, ali i svi ostali, moraju poštovati mere samoizolacije”, istakao je prof. Katanić.
On je apelovao da osobe koje osećaju simptome koji bi mogli da sugerišu na virus korona, moraju odmah da se jave određenim ambulantama, a ne da zbog toga što su simptomi slabo izraženi odugovlače i možda ugroze i druge u svojoj okolini.
Gradonačelnik Severne Mitrovice Goran Rakić ponovio je poziv građanima da budu odgovorni, da ne izlaze bez preke potrebe, ali i da ukoliko osete bilo kakve simptome, odmah pozovu nadležnu ustanovu ili Dom zdravlja, gde će u posebnim Kovid ambulantama biti adekvatno zbrinuti.
“Molim vas da ne odlažete posete lekarima. Čim osetite simptome, odmah se javite nadležnim institucijama. Bolje je da to učinite na vreme, nego da dođemo u situaciju da se lekari bore za vaš život”, istakao je Rakić.