Od 29. jula do 8. avgusta na Kosovu je preminulo 138 pacijenata od posledica kovid-19, a ukupan broj smrtnih slučajeva od pojave korona virusa na Kosovu od sredine marta je 327.
Saljih Ahmeti, infektolog na klinici za infektivne bolesti pri Univerzitetsko-kliničkom centru Kosova, navodi u izjavi za Radio Slobodna Evropa da se broj smrtnih slučajeva povećao, jer je povećan i broj hospitalizovanih osoba.
"Pacijenti, koji su hospitalizovani čak i u regionalnim bolnicama, primljeni su u poodmakloj fazi bolesti i tada je ograničena mogućnost lečenja i intenzivne nege. Kada dođu ovamo, bolest izazove još komplikacija i naravno lečenje ponekad ne napreduje dobro", objašnjava Ahmeti.
Ahmeti ističe da pacijenti, inficirani korona virusom, često na lični zahtev, odlaze na ambulantno lečenje dok, u većini slučajeva, u bolnicu bivaju transportovani kada im je život ugrožen, što ograničava mogućnosti lečenja.
Mnogi pacijenti se leče terapijoim kiseonikom dok se teški slučajevi priključuju na respiratore za šta je potreban anesteziolog.
Prema poslednjim podacima, na Kosovu je hospitalizovano 480 pacijenata kod kojih je potvrđen korona virus, od kojih se 237 pacijenata nalazi na lečenju u okviru klinika na Univerzitetsko-kliničko bolničkom centru Kosova, dok su 243 pacijenta hospitalizovana u regionalnim bolnicama.
Na respratorima je priključeno 13 pacijenata i nalaze se u ozbiljnijem zdravstvenom stanju.
Broj smrtnih slučajeva, koji se u poslednje vreme beleži na Kosovu, je mnogo veći nego u zemljama regiona. Primera radi, od 29. jula do 8. avgusta u Albaniji je život izgubilo 44 osoba, u Bosni i Hercegovini 88, u Srbiji je preminuo 81 pacijent, Severnoj Makedoniji 47, a u Crnoj Gori je zabeleženo 14 smrtnih slučajeva.
Takođe, na Kosovu je povećan i broj novoobolelih od koronavirusa. Na dnevnom nivou se testira od 400 do 500 ljudi od kojih je često preko 200 pozitivno na korona virus.
Testiranje na korona virus se za sada radi isključivo u laboratoriji u Nacionalnom institutu za javno zdravlje Kosova.
Međutim, od ove nedelje, na Kosovu će i pojedine privatne klinike početi da rade serološke i PCR testove.
Na osnovu seroloških testova moguće je utvrditi da li je neka osoba imala korona virus, a radi se putem uzorka krvi. Sa druge strane, PCR testom se analizira uzorak brisa iz grla i nosa na osnovu kog se utvrđuje da li neka osoba u svom organizmu ima aktivan virus.