"U poslednjem izveštaju ECDC-a koji pokriva period od 10. do 23. januara 2022. godine, na Kosovu je zabeležena incidenca (broj zaraženih) od 1.157 slučajeva na 100.000 stanovnika", rekao je Raka i dodao da od zemalja regiona, Albanija ima 997 slučajeva, Makedonija 1.099, Srbija 2.805 i Crna Gora 3.798.
"U ovom periodu, najnižu stopu smrtnosti na milion stanovnika imaju Kosovo (5,01) i Nemačka (5,13). Zemlje regiona imaju sledeću stopu mortaliteta na milion stanovnika: Albanija 23, Srbija 52, Makedonija 89, Crna Gora 132 i Bosna 146. U Evropi prednjači Bugarska sa 161 umrlim na milion stanovnika“, kazao je Raka.
Infektolog je naveo da infekcije omikron sojem imaju blažu kliničku sliku, pošto je virus lokalizovan uglavnom u gornjim disajnim putevima.
"Stope hospitalizacije i mortalitet su niži nego u prethodnim talasima pandemije. Vakcinacija je ovde takođe igrala važnu ulogu. Masovno širenje u zajednici izazvalo je značajno preopterećenje u zdravstvenom sistemu i drugim bitnim kategorijama društva zbog masovnih odsustva sa posla i obrazovanja", izjavio je Raka.
Raka je komentarisao restriktivne mere koje su preduzete na Kosovu i ocenio da one zavise od broja obolelih, hospitalizacija, umrlih i stope vakcinacije.
"Odluke se moraju donositi na osnovu epidemioloških podataka u realnom vremenu", naveo je on.
Mikrobiolog je ukazao da nevakcinisane osobe, ili one koje su delimično vakcinisane, imaju veći rizik od teške bolesti i hospitalizacije.
Prema njegovim rečima, najznačajnije je na terenu konkretno primeniti sve preventivne mere i odluke.
Na Kosovu je, prema današnjim podacima, od početka pandemije preminulo 3.012 osoba. Ovaj broj se odnosi na kosovske Albance.