Za saradnju, požrtvovanost i humanost u borbi protiv pandemije, u ime svih koleginica dobile su glavne sestre KBC Kosovska Mitrovica koja je i ključna ustanova za na ovom prostoru za borbu protiv kovida, uz tri medicinske sestre iz domova zdravlja.
Inicijativu za dodelu ovih priznanja pokrenula je Gordana Savić, glavna medicinska sestra KBC Kosovska Mitrovica, i predsednica Saveza zdravstvenih radnika sa KiM.
„Naše medicinske sestre su u doba pandemije dale zaista veliki doprinos i nesebičnu podršku u radu – lečenju kovid pacijenata. To je bila naša inicijativa i eto, naišli smo na razumevanje i dobili tih 28 srebrnih znakova“, kazala je Savić za KoSSev.
Nagrade su na ceremoniji koja je juče održana dobile sve glavne sestre svih odeljenja zdravstevenog centra i tri glavne sestre Domova zdravlja Kosovska Mitrovica, Leposavić i Zubin Potok.
„Svi su oni na direktan ili indirektan način bili jedan veliki tim za rad u kovid bolnici“, kaže sagovornica KoSSeva.
Pandemija kao test
Biti medicinska sestra nije lako, tvrdi Savić, ali i dodaje da je to poziv koji traži ono najlepše u ljudskom biću. Definisala je koje su to osobine koje bi trebalo da krase svaku medicinsku sestru.
„Medicinska sestra mora biti emocionalno zrela i stabilna osoba kako bi mogla da pomogne, razume i da se nosi sa ljudskim patnjama… potrebna je humanost i predanost“.
Kaže da su sve ove osobine u svakom zdravstenom radniku u Srbiji naišle na test nakon izbijanja pandemije, kada je posao medicinskih sestara postao još zahtevniji.
„Medicinske sestre su pokazale da su zapravo stub zdravstvenog sistema i da su spremne za timski rad sa lekarima. Oni su zapravo bili na prvoj liniji odbrane“, dodala je Savić.
Govoreći o KBC-u Kosovska Mitrovica, kaže da je u svakom trenutku mogla da se oseti empatija zdravstvenih radnika, kao i pomoćnog osoba prema kovod bolesnicima.
„Teško je kada vidite jakog i mladog momka koji je došao sa upalom pluća izazvanom infekcijom virusa korona, a sutra tog istog čoveka nema“, kaže Savić.
Međutim, bilo je i lepih trenutaka.
„Najlepši trenuci su bili oni kada smo ispraćali pacijente kući i zajedno za njima odlazili i mi svojim kućama“.
Kako izgleda raditi u kovid odeljenju
„Odlazi se na svoje radno mesto, s tim da znate da možete i vi da budete zaraženi, da možete da zarazite svoje najbliže. Dolazimo na mesto zelene zone gde nam naše koleginice i kolege pomažu da obučemo zaštitnu opremu – to su dve maske, dve kape, dva para kaljača, dva para rukavica, vizir. Ulazite u crvenu zonu, idete stepeništem i hodnicima koji deluju tako sablasno i prazno. Zapravo, pacijenti su u sobama a u hodnicima smo samo mi koji se međusobno jedva i prepoznajemo – dovoljno da možemo da kumuniciramo i da radimo. Vidite oko sebe ogromne boce sa kiseonikom. Naše tehničko osoblje je 24 sata bilo uz nas, menjajući boce. U trenutku ne osećate ni glad, ni žeđ, zato što je toliko posla i toga što morate da uradite, da se posvetite maksimalno pacijentu“.
Kaže da sve to nije nimalo jednostavno – „ali to je naš poziv, naša profesija i mi smo jednostavno zaista bili odgovorni i profesionalni svih ovih dana i tokom čitave godine“.
Pomoć i kolegama u Batajnici
Zdravstveni radnici mitrovičkog KBC-a brinuli su i o pacijentima u Beogradu.
Tri grupe su u prethodnom periodu odlazile na ispomoć na po petanest dana u najvećoj kovid bolnici u Srbiji – Batajnica. Ukupno trideset i osam radnika je pomagalo u lečenju obolelih od kovida u srpskoj prestonici.
Neposredno pre toga, ojačani su i kapaciteti samog KBC-a u Kosovskoj Mitrovici.
U tri navrata – marta, jula i novembra meseca u ovu ustanovu je primljeno ukupno 120 medicinskih sestara i tehničara, kao i 45 lekara.