"Mislim da je sastanak Dačića i Eštonove u Briselu veoma važan. Posle tog sastanka biće jasnije koliko je nova srpska vlada ozbiljna kada je reč o pitanjima u vezi sa Kosovom", rekao je Žbogar u intervjuu slovenačkoj agenciji STA tokom Strateškog foruma na Bledu.
Žbogar je ocenio da je ovo momenat kada politički dijalog i pokušaji da se pronađe političko rešenje moraju početi što pre kako bi obe strane mogle da "otpočnu normalniji život".
On je ukazao da su očekivanja evropske strane sasvim jasna, a to je, pre svega, kako je naveo, primena svih potpisanih sporazuma.
Žbogar je dodao da će fokus biti na primeni sporazuma o predstavljanju Kosova na regionalnim sastancima i sporazuma o kontroli administrativnih prelaza sa Kosovom.
"Ova dva sporazuma su ključna. Mislim da će to biti neka vrsta početka i očekuje se pozitivan signal od srpske strane. Ukoliko krenu sa konkretnom akcijom u vezi sa ova dva sporazuma koje je srpska strana u pregovorima do sada postigla, procenićemo ove srpske signale i izvodljivost ozbiljnog političkog dijaloga u cilju rešavanja situacije na severu Kosova", rekao je Žbogar.
On je izrazio optimizam u vezi sa nastavkom dijaloga Beograda i Prištine i rezultatima koje će on doneti.
"Moramo biti optimisti. Verujemo da ćemo EU i ja na terenu učiniti sve što je u našoj moći da se dijalog sprovede i uspešno dovede do kraja i da će ta velika prepreka na putu Srbije ka EU, kao i Kosova u njegovim širim odnosima, biti uklonjena", rekao je Žbogar.
On je ocenio da je situacija na Kosovu napeta, ali stabilna.
"Situacija na Kosovu, ipak, nije sasvim dobra - postoje tenzije na severu, barikada na mostu preko Ibra. Obe strane su nezadovoljne takvom situacijom", rekao je Žbogar.
Žbogar je, povodom odluke NATO da stavi u pripravnost nemačko-austrijski bataljon u sastavu Operativnih rezervnih snaga zbog potencijalnih tenzija na Kosovu, objasnio da bi bez tog bataljona snage Alijanse bile smanjene što, kako je naveo, ne bi bio dobar signal ni za srpsku ni za albansku stranu.
"Kada bi NATO smanjio svoje prisustvo na Kosovu, to bi nagovestilo da je situacija normalizovana", naveo je Žbogar i ukazao da je NATO više puta ponovio stav da neće biti vojnog rešenja za Kosovo, ali da njegovo prisustvo može da pomogne u postizanju održivog političkog rešenja.
"Srbi na severu Kosova prisustvo NATO vide kao neku vrstu zaštite i mislim da bi smanjenje njegovih snaga u ovom trenutku - kada su očekivanja u vezi sa nastavkom dijaloga visoka - poslalo pogrešan signal ljudima na severu, što bi njih i čitavu srpsku stranu učinilo nervoznim", ocenio je izaslanik EU na Kosovu.