“Počinje najnovije poglavlje u istoriji Kosova, kao najmlađoj zemlji u Evropi. Ono neće biti manje izazovno za njegove građane i političke lidere nego prethodno. Posebno obaveza da se obezbedi, da sve etničke grupe na Kosovu mogu zajedno živeti u miru, da se obezbedi da svi oni učestvuju u političkom i društveno-ekonomskom životu zemlje. To i dalje ostaje na dnevnom redu. Postizanje toga neće biti lakše sutra nego što je bilo juče”, kazao je Išinger.
On je istakao da država ne sme i ne može da nametne identitet, već mora da stvori okvir u kojem se može razviti osećaj pripadnosti.
“Država može i mora dopreti do svih svojih građana sa ponudom učešća i uključivanja koja se zasniva na poštovanju njihovog porekla i identiteta. To pogotovo važi za sever Kosova. Kombinacija napornog rada, kreativnosti i realizma je potrebna da bi se ostvarilo ono što predviđa Ustav Kosova u pogledu ovog dela zemlje, da postane domovina svih svojih građana. Već su preduzeti neki važni koraci na kojima može da se nadogradi, neće biti nimalo lako to rešiti, pogotovo pokušaj rešavanja problema silom bio bi nepromišljen”, kazao je Išinger.
Prema njegovim rečima na Kosovo će se i ubudućnosti gledati po tome koliko je ispoštovalo svoju odgovornost za zaštitu srpskih pravoslavnih manastira i drugih kulturnih znamenitosti, jer su te znamenitosti, kako je istakao, deo zajedničke istorije regiona, koje svedoče o tome da je Balkan oduvek bio dom različitih religija, kultura i naroda.
Išinger je ukazao da i dalje treba raditi na vladavini prava i da EULEKS ima nezamenljivu ulogu u tome. Rekao je i da će KFOR nastaviti da igra svoju ulogu u obezbeđivanju sigurnog okruženja, a posebno na severu.
Budućnost Kosova, kako je istakao, leži u rukama EU. Uveren je da će jednoga dana predstavnik Kosova sedeti za stolom u Briselu pokraj predstavnika Srbije i razgovarati o budućnosti EU zajedno sa ostalim članicama unije.