Klapačova kaže da slovački stav nije usmeren protiv Kosova, već je problematičan način proglašenja nezavisnosti. Budući da nema jedinstvene pozicije EU prema ovom problemu, ona smatra da Unija nikada nije ni pokušala da je zauzme.
Ona navodi da u njenoj državi za to postoji nekoliko razloga:
"Razne političke partije u Slovačkoj za nepriznavanje (nezavisnosti Kosova) imaju različite razloge. Najvažniji od njih nema veze sa dobrosusedskim odnosima. Pozicija Slovačke nije usmerena protiv Kosova i njegove nezavisnosti, već postoji neslaganje o tome kako se ta nezavisnost "dogodila". Onog trenutka kada Kosovo i Srbija izgrade normalne odnose, Slovačka će moći da prizna Kosovo", kaže Klapačova.
Na pitanje da li u Slovačkoj postoje nacionalne zajednice koje podržavaju nezavisnost Kosova, ona je odgovorila da su od početka to bili Mađari.
"Oni su podržavali priznanje nezavisnosti, ali većina drugih političkih partija je protiv toga. To je i pitanje odnosa sa Srbijom", zaključila je Lucija Klapačova.
Direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin se, boraveći u Kosovskoj Mitrovici početkom prošle nedelje, kratko osvrnuo na mogućnost da Slovačka posreduje u budućem dijalogu između Beograda i Prištine.
Vulin je ocenio da je još uvek rano govoriti o tome, ali da će svaka dobra usluga biti rado prihvaćena sa srpske strane.
On je dodao da Srbija poštuje stav Slovačke koja nije priznala Kosovo kao državu i da je Beograd već izneo ideju da UN treba da budu više angažovane po pitanju pregovora o Kosovu i Metohiji.