U cilju obezbeđivanja dovoljno energije tokom zime i zaštite javnog interesa, hitne mere, između ostalog, uključuju:
Mere podrške građanima u cilju obezbeđenja grejanja tokom zime, zabranu korišćenja električne energije za rudarenje kriptovaluta, podršku Operatoru prenosnog i tržišnog sistema (KOSTT) da preduzme neophodne radnje u cilju održavanja bezbednosti sistema električne energije i meru uštede potrošnje električne energije svih institucija.
"Vlada Kosova donela je odluku da proglasi hitne mere u snabdevanje energijom, podstaknuta trenutnom svetskom energetskom situacijom: naglim rastom cena uvoza energije, kao i upozorenjem na zabranu izvoza fosilnih materijala iz nekih evropskih zemalja što može uticati na dalje povećanje uvozne cene", navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Vlada i Ministarstvo ekonomije nastavljaju da prate elektroenergetsku situaciju na Kosovu i intervencije Energetske korporacije Kosova u pripremi elektrana za zimsku sezonu.
"Iako su elektrane zastarele, rukovodstvo EKK-a zajedno sa timovima za održavanje daju sve od sebe da obezbedi da blokovi elektrana proizvedu dovoljno električne energije da zadovolje lokalnu potražnju. Termoelektrane EKK-a rade više od 80% vremena tokom godine, što je iznad svetskog proseka rada termoelektrana na ugalj. Popravke omogućavaju da održavamo visoku prosečnu proizvodnju i što je moguće redovnije snabdevanje električnom energijom", zaključuje se u saopštenju Vlade Kosova.
Preduzete mere ostaće na snazi 60 dana nakon usvajanja od strane Skupštine Kosova. Skupština može produžiti ovaj rok za uzastopne periode od 30 trideset dana većinom glasova prisutnih poslanika Skupštine na sednici do 180 sto osamdeset dana.