Strane su razgovarale o nedavnim dešavanjima u vezi sa ispunjavanjem političkih kriterijuma, kao i o stanju u vezi sa ekonomskim kriterijumima, finansijskom saradnjom, kao i implementacijom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, saopšteno je medijima iz Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).
Pozdravljena je obnovljena posvećenost Kosova evropskom putu. Strane u razgovoru su se složile oko potrebe da se reforme nastave, što podrazumeva sprovođenje druge faze Evropske reformske agende, i dalje građenje na temelju dosadašnjih dostignuća Kosova. Ovo zahteva povećanu usredsređenost svih političkih aktera, jačanje administrativnih kapaciteta i efikasnu koordinacionu strukturu u okviru kosovskih institucija.
Učesnici su ponovili važnost liberalizacije viznog režima za građane Kosova. Odluka o predlogu je i dalje na razmatranju u Savetu. Takođe su konstatovali pozitivan razvoj događaja u privrednom rastu Kosova, u svetlu nedavnih projekcija kosovskih institucija od 9,9 odsto za 2021.
Strane su razgovarale o reformskim prioritetima u temeljnim oblastima i napomenule su posvećenost vlade unapređenju vladavine prava, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, poštovanju osnovnih prava, reformi javne uprave, privrednom razvoju, kao i obrazovanju i zapošljavanju. Što se tiče Specijalističkih komora, stranke cene saradnju kosovskih vlasti. Strane su se složile oko potrebe za kontinuiranom posvećenošću Kosova, u punoj saglasnosti sa sopstvenim pravnim okvirom i međunarodnim obavezama, uz istinske napore da se garantuje vladavina prava, kao i osnovne slobode, pravda i rad na pomirenju.
Na sastanku je naglašen značaj konstruktivnog angažovanja u dijalogu u kojem posreduje EU u cilju pregovora i postizanja sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa sa Srbijom. Ovo je od ključne važnosti, kako bi i Kosovo i Srbija napredovali na svom evropskom putu. Sve prethodne sporazume treba poštovati i u potpunosti sprovesti.
Strane su se složile o važnosti aktivnog i konstruktivnog učestvovanja Kosova u mehanizmima regionalne saradnje, naročito u Zajedničkom regionalnom tržištu i Zelenoj agendi za zapadni Balkan, kako je usvojeno na Samitu u Sofiji 2020. godine, kao i da Kosovo u potpunosti iskoristi prednosti Ekonomskog i investicionog plana koji će podstaći dugoročni razvoj regiona, održivi oporavak, zdravstvenu otpornost i zelenu i digitalnu tranziciju, a pomoći će i da se napreduje na evropskom putu.
Kosovo je obavestilo sagovornike o svojoj nameri da podnese zahtev za članstvo.
Sastankom je predsedavao premijer Kosova Aljbin Kurti, čijoj delegaciji su bili: zamenik premijera Besnik Bisljimi i ministarka Donika Gervala, ministar Hekuran Murati, ministar Dželjalj Svečlja, ministar Ljiburn Aljiu i zamenica ministra Nita Šalja. Delegaciju EU predvodio je visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, a učestvovao je i komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Oliver Varhelji, koji je predstavljao Evropsku komisiju.