“Eventualno usvajanje tog zahteva imalo bi, uvereni smo, dalekosežne posledice kako za samo hrišćansko kulturno nasleđe, tako i za perspektivu zajedničkog života Srba, Albanaca i drugih na Kosovu i Metohiji u budućnosti”, navodi se u pismu Sinoda Srpske pravoslavne crkve generalnoj direktorki Uneska Irini Bokovoj.
U pismu se podseća da su četiri srpska srednjovekovna spomenika na Kosovu pod zaštitom Uneska spomenici Srpske pravoslane ckrve. Takođe se podseća da su neki od tih spomenika, poput Bogorodice Ljeviške i manastira Visoki Dečani bili na meti napadača.
“Posle završetka građanskog rata na Kosovu i Metohiji u junu 1999. i raspoređivanja međunarodnih NATO-mirovnih snaga, sa civilnom misijom i policijom Ujedinjenih nacija, ukupno sto sedam srpskih pravoslavnih objekata na Kosovu i Metohiji je ili potpuno uništeno ili oštećeno. Uništenje našeg nasleđa dogodilo se, dakle, ne u vreme rata već u vreme mira, i to mira koji je garantovan Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija br. 1244.”
U masovnim neredima kosovskih Albanaca u martu 2004. godine, uništena su još trideset i četiri srpska pravoslavna objekta.
“Jedan od ozbiljno oštećenih objekata bila je i saborna crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, spomenik svetske baštine iz 14. veka, pod zaštitom Uneska. Još jedan objekat koji se takođe nalazi pod zaštitom Uneska, manastir Visoki Dečani iz 14. veka, pretrpeo je četiri oružana napada od završetka rata 1999. godine, tako da ovaj manastir predstavlja i najčešće napadani hrišćanski objekat na Kosovu i Metohiji”, navodi se u pismi upućenom Irini Bokovoj.
Sinod SPC ističe da je razočaravajuće i veoma žalosno što je posle nereda iz 2004. godine vrlo malo počinilaca identifikovano i izvedeno pred lice pravde, a da nijedan kosovski politički ili lokalni lider nikada nije bio pod istragom.
U pismu se podseća i na sistematsko uništavanje najmanje 392 srpska pravoslavna groblja.
Vrh Srpske pravoslavne crkve je ubeđen da bi u sadašnjim okolnostima prijem Kosova u Unesko bio izuzetno opasan element nestabilnosti koji bi ozbiljno ugrozio budućnost Kosova i Metohije, njegovo sveukupno hrišćansko nasleđe, kao i elementarna verska i ljudska prava.