Šlimberže je pozvao institucije da garantuju slobodu izražavanja i slobodu medija i obezbede bezbednije radno okruženje za novinare kako bi javnost obaveštavali blagovremeno i objektivno.
“Uprkos nekom ostvarenom napretku u rešavanju slučajeva napada na novinare, mediji su i dalje izloženi političkom i ekonomskom pritisku, a novinari se i dalje zastrašuju i preti im se što dalje ugrožava slobodu izražavanja i slobodu medija na Kosovu”, rekao je Šlimberže.
U pisanoj izjavi medijima šef misije OEBS na Kosovu napomenuo je da je broj napada, pretnji i kampanja narušavanja ugleda novinara i dalje prisutan u velikom broju i da je bilo 24 takvih slučajeva prijavljenih samo u 2014. a do desetak slučaja do aprila 2015.godine.
“Snažno osuđujem ove napade i pretnje usmerene na novinare kao i bilo koju vrstu uticaja na nezavisnost medija. Novinari bi trebalo da budu u stanju da rade slobodno i bezbedno bez nepropisnog uplitanja”, rekao je Šlimberže.
On je pohvalio Skupštinu Kosova što je proverila radni učinak i finansije Radio-televizije Kosova (RTK).
Takođe je pohvalio Nezavisnu komisiju za medije povodom završetka i podnošenja Strategije za prelazak na digitalno emitovanje programa, kao i Savet za štampu Kosova zbog rada na očuvanju načela profesionalnog novinarstva i etike za štampane i online medije kao i na unapređenju daljeg razvoja istraživačkog novinarstva.