"Testiranje je ključna komponenta za zaustavljanje daljeg prenošenja infekcije među pogođenim ili rizičnim stanovništvom, kao i za ublažavanje posledica mogućeg širenja. USAID-ova donacija je, u partnerstvu sa Kancelarijom Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Prištini, povećala kapacitete gračaničke bolnice (u Lapljem Selu) za pouzdano, precizno i brzo sprovođenje PCR testiranja. Ova podrška će pomoći Gračanici, Lapljem Selu i obližnjim mestima obezbeđivanje jednakog pristupa kvalitetnim i blagovremenim uslugama, ali i osnažiti pojedince da zaštite sebe i jedni druge", navodi se u saopštenju.
USAID i Kancelarija Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Prištini, uspostavili su bolničku mikrobiološku laboratoriju za bolnicu u Gračanici i doprineli operacionalizaciji Standardnih operativnih procedura SZO-a za javno zdravlje i bezbednost.
"Usled ove zajedničke inicijative USAID-SZO, bolničko osoblje je povećalo svoje tehničke kapacitete, a laboratorija je nabavila sav potreban potrošni materijal za obavljanje PCR testiranja u skladu sa smernicama SZO-a. Kao rezultat poboljšanja laboratorije i ojačanih kapaciteta njenog osoblja, bolnica sada može da sprovodi PCR testiranje i na druge zarazne bolesti", dodaje se.
USAID u partnerstvu sa Vladom Kosova, UNICEF-om, SZO-om i drugim ključnim akterima sarađuje sa zdravstvenim radnicima na prvoj liniji odbrane i zajednicama u cilju usporavanja širenja infekcije, zbrinjavanja pogođenih i opremanju Kosova potrebnom opremom za borbu protiv kovida-19.
"Ovo uključuje i nastavak podrške naporima u komunikaciji i javnom informisanju na Kosovu u cilju podsticanja prevencije kovida-19 i vakcinacije. Ostala podrška USAID-a je uključivala raspodelu 249 higijenskih kompleta domovima zdravlja, 7.750 higijenskih pribora porodicama, 2.400 higijenskih kompleta za majke i bebe u svih 38 opština na Kosovu i 660 higijenskih paketa za osnovne i srednje škole. Pored toga, Sjedinjene Države su isporučile opremu za laboratorijsko testiranje i termalne skenere za postavljanje na graničnim ulazima na Kosovo, uključujući aerodrom u Prištini i četiri kopnena granična prelaza", zaključuje se u saopštenju.
Vlada SAD-a je, prvenstveno preko USAID-a, uložila više od 10 miliona američkih dolara u zdravstvenu pomoć Kosovu u proteklih 20 godina.