Radionica, koja je organizovana na inicijativu Osnovnog tužilaštva u Mitrovici, okupila je oko 20 tužilaca iz svih regiona Kosova koji su razgovarali o izazovima uspostavljanja zajedničke prakse i jedinstvenog pristupa u primeni novog Zakonika o maloletničkom pravosuđu, koji je usvojen u oktobru 2018. godine.
Nesrin Ljušta, sudija na Vrhovnom sudu Kosova, kazala je da je Zakon o maloletničkom pravosuđu izmenjen kako bi služio dobrobiti maloletnika u krivičnom postupku.
„Kada su u pitanju problemi, želela bih da istražim mogućnost pronalaženja jedinstvenog pristupa za smanjenje broja nerešenih predmeta, za koji razumem da je veliki. Prema novom zakonu, ako je proteklo određeno vreme, a učinilac, koji je bio maloletan u vreme izvršenja krivičnog dela, je sada punoletan, predmet se obično ukida. Ovo je pitanje koje bi trebalo da bude prioritet”, navodi ona.
Tužioci su se složili sa ovim i dodali da se obavezuju da će raditi u najboljem interesu maloletnika i onda kada su oni žrtva krivičnog dela i onda kada su počinioci. Razgovarali su i o značaju prisustva psihologa u istrazi kada je okrivljeni maloletnik, kao i o obaveznom prisustvu pravnog zastupnika čije odsustvo predstavlja povredu Zakona o krivičnom postupku.
„Potreba da se razgovara o zajedničkom i objedinjenom pristupu je ključna kada je u pitanju implementacija Zakona o maloletničkom pravosuđu, jer mnoga tužilaštva koriste različite prakse i pristupe, a to ne bi trebalo da bude slučaj“, rekao je Besim Keljmendi, tužilac u Kancelariji glavnog državnog tužioca.
Tužioci su istakli da je komunikacioni most između tužilaštava i Policije Kosova od ključnog značaja kada se radi o predmetima koji se odnose na maloletne osobe.
„Tužioci se oslanjaju na policiju kako bi se ubrzalo postupanje u predmetima maloletnika. Saradnja sa policijom je ključna u ovim procesima“, istakla je Meda-Petronela Grama, EULEX-ova savetnica glavnog tužioca Osnovnog tužilaštva u Mitrovici.
Ona je dodala da će u narednim mesecima ove dve strane održati zajedničku radionicu u okviru ovog projekta. Grama je takođe istakala da će sva važna pitanja o kojima se razgovaralo tokom ove radionice i buduće aktivnosti ovog projekta kulminirati u zaključcima i preporukama, koje će služiti kao resurs za tužilaštva u svim regionima Kosova.
Ova radionica je bila deo niza takvih koje imaju za cilj jačanje kapaciteta tužilaca da pruže efikasan odgovor krivičnog pravosuđa u skladu sa standardima prava deteta, obezbeđujući primenu najbolje prakse u svim slučajevima kada je maloletnik žrtva krivičnog dela ili počinilac.