Mlade žene i devojke iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana u svakom trenutku predstavljaju jednu od najranjivijih grupa, što je dodatno pogoršala pandemija kovida-19, saopšteno je iz UN Women organizacije.
“Brza procena koju su na Kosovu u maju 2020. realizovale UN Women, UNDP, UNFPA i UNKT, utvrdila je da je pandemija pogoršala teret po pitanju neplaćenog rada žena i devojčica, ometajući i ograničavajući njihov profesionalni učinak i razvoj obrazovanja, dok su mere ograničenja kretanja primenjene tokom pandemije dovele su do pojačanih slučajeva nasilja u porodici”, napominje se u saopštenju.
Mlade žene i devojke koje su dobile računare “koristiće ih kao alat za povećanje svog znanja i ostaće povezane kroz obuku koju će realizovati partnerska organizacija UN Women, a to je IPKO fondacija koja će sprovoditi aktivnosti povezane sa tim”.
“Aktivnosti su deo projekta vrednog 2,5 miliona dolara pod nazivom `Povratak u (novu) normalnost na Kosovu: Jačanje otpornosti kroz siguran i uključiv povratak u normalnost u zdravstvu i obrazovanju nakon kovida-19`, koji sprovode UN Women, UNFPA, UNICEF i Svetska zdravstvena organizacija. Projektne aktivnosti će primeniti među-sektorski pristup kako bi se doprelo do onih koji su najudaljeniji, uključujući mlade žene i devojke iz nevećinskih zajednica i one sa ograničenim sposobnostima”, ističe se u saopštenju.
Britanski ambasador na Kosovu Nikolas Abot je naglasio da je obrazovanje devojčica ključno za ovaj projekat.
“Zajedno sa UN Women i UN timom na Kosovu, danas sam srećan što podržavamo devojke sa laptop računarima kako bi im olakšali pristup obrazovanju. Nadam se da ćete uživati u ovim računarima i koristiti ih za učenje i proširivanje svog znanja. Vi ste budućnost Kosova i nećemo prestati da zagovaramo svoje napore za vaše osnovno pravo, obrazovanje”, naveo je Abot.
Koordinatorka za razvoj Ujedinjenih nacija na Kosovu Ulrika Rikardson je izjavila da je kovid-19 proporcionalno uticao na devojke i žene.
“Kao rezultat pandemije, žene i devojke sada više vremena provode u kućnim poslovima, kuvaju i brinu o starijim osobama i ostalim članovima porodice. To takođe znači da mnoge devojke, posebno iz siromašnih domaćinstava, propuštaju obrazovanje. Nemaju vremena niti mogu pristupiti mreži i učenju na daljinu. Zahvaljujući Velikoj Britaniji i uz ovu IT opremu i obuku želimo da radimo sa devojkama i mladim ženama, posebno iz marginalizovanih zajednica, i donosiocima odluka šaljemo jasnu poruku da se mora učiniti više kako bi se obezbedilo da sve devojke i mlade žene imaju pristup kvalitetno obrazovanje i druge socijalne usluge, bez obzira na etničku grupu ili nivo prihoda“, rekla je Rikardson.