Ove nevladine organizacije su u zahtevu su istakle da promotivni video grupe "Besa Bes" objavljen početkom marta, pored podsticanja ekonomskog nacionalizma, predstavlja i primer izazivanja razdora i netrpeljivosti između etničkih grupa jer se u njemu govori o trovanju kupaca srpskim proizvodima.
Navedeno je i da se srpski privrednici na Kosovu godinama suočavaju sa pojavom ekonomskog nacionalizma koji se manifestuje nemogućnošću plasiranja njihovih proizvoda na šire kosovsko tržište ukoliko ne sakriju “srpsko poreklo” svojih proizvoda, što su više puta dokumentovali i mediji i nevladine organizacije, kao i neprofesionalno držanje medija koji su ovakav sadržaj na svojim platformama učinili dostupnim širem stanovništvu nekritički objavljujući ovaj video sadržaj uz opis da se radi o kampanji podizanja svesti, time doprinoseći širenju govora mržnje protiv čitave jedne etničke zajednice.
Narativ o “trovanju od strane Srba” se redovno neguje od strane niza medija koji izveštavaju na albanskom jeziku, a koje odlikuje izuzetno neprofesionalno izveštavanje.
Uprkos jasnog obrasca, ove pojave u medijima prolaze bez reakcija institucija koje se bave zaštitom ljudskih prava ili monitoringom rada medija, a uložena je i žalba Savetu za štampu Kosova.
NVO ističu da je posebno uznemirujući aspekt ove kampanje i zloupotreba maloletnog deteta u političko-propagandne svrhe, ali i to što upravo maloletno dete izgovara spornu poruku o trovanju srpskim proizvodima.
Žalba dela srpskog civilnog društva je prihvaćena, pa institucija ombudsmana pokreće istragu o eventualnim kršenjima ljudskih prava.