Prema istraživanju Univerziteta u Prištini o uticaju kovida-19 na obrazovanje, 65,4% učenika navelo je umereni nivo stresa usled zabrane kretanja u proleće, dok je 26,9% navelo nivo visokog stresa. Udruženje psihijatara je takođe izjavilo da bi kovid-19 mogao da ima dugoročne negativne uticaje na ljudsku psihu na Kosovu.
„Brzo zatvaranje obrazovnih ustanova, kao i hitna potreba za prelaskom iz klasičnih učionica na učenje putem interneta bio je jedan od najvećih izazova sa kojima se obrazovni sektor ikada suočio. Štaviše, učenici svih starosnih grupa, mlade žene i muškarci prekinuli su lični kontakt i izgubili fizičko prisustvo svojih vršnjaka. Ovi izazovi su opteretili mlade ljude i neizbežno su prouzrokovali stres i moguće mentalne i emocionalne zdravstvene probleme“, rekao je Jan Bratu, šef misije OEBS-a na Kosovu.
„Kroz obučavanje nastavnika o tome kako da se nose sa stresom učenika tokom pandemije kovida-19, cilj nam je da smanjimo nivo posledica koje bi potencijalno učenici mogli da imaju kasnije“, kazao je Bratu.
Preko 400 nastavnika iz svih opština i zajednica širom Kosova obučeno je u prvoj fazi. Obuke su obuhvatale: osnovno znanje o stresu, upravljanju stresom i strategije za sprečavanje posledica stresa nakon pandemije kovida-19.
Po završetku obuke, odabrani nastavnici će moći da organizuju i vode aktivnosti upravljanja stresom za učenike u svojim školama.
U saopštenju se napominje da je druga faza projekta u toku i biće završena do decembra 2020. godine.