„Pravo na slobodu mišljenja i slobode govora uključuje slobodu da se traže, dobijaju i daju informacije. To je ključna komponenta demokratskog upravljanja i razvoja. Ljudi moraju u potpunosti imati mogućnost izražavanja svog mišljenja i učestvovanja u procesima donošenja odluka koji se tiču njihovih života. Sloboda informacija takođe doprinosi boljoj vladavini zakona jer pospešuje transparentnost u javnim odnosima i može biti korišćena kao alat kako bi se vlade držale odgovornim za svoja dela, posebno kada pristup informacijama razotkriva kršenje ljudskih prava ili koruptivnih praksi“, navodi se u pisanoj izjavi visoke predstavnice Evropske unije Federike Mogerini.
U saopštenju se dodaje da „Evropska unija ostaje posvećena kotinuiranom radu na promovisanju i zaštiti sloboda i mišljenja i izražavanja širom sveta, ne samo u štampanom i usmenom obliku, već i na internetu i preko drugih tehnologija, na način na koji je navedeno u Vodiču EU o ljudskim pravima i izražavanju slobode mišljenja na i van interneta iz 2014. godine“.
„Njime se osuđuje sve veći nivo zastrašivanja i nasilja sa kojima se novinari, borci za ljudska prava, mediji i drugi pojedinci suočavaju u mnogim zemljama širom sveta kada koriste pravo na slobodu mišljenja i izražavanja na internetu i van njega“.
Dalje se navodi da pored borbe protiv nasilja, EU ostaje posvećena borbi protiv zakona ili praksi koja uvode centuru, ohrabruju autocenzuru ili omogućavaju zakonske kazne, uključujući krivične, finansijske i administrativne kazne, ali i borbi protiv zloupotrebe tržišnih kapaciteta i loših ekonomskih uslova.
„EU još jednom naglašava da je posvećena promovisanju i davanju podrške slobodi mišljenja i izražavanja kao prava koja smeju koristiti svi i svuda na osnovu principa jednakosti, nediskriminacije i univerzalnosti - putem bilog kog medija, bez obzira na granice“.