General-major Ristuća sastao se sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za operacije Tomasom Gofusom, specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja zapadnog Balkana Miroslavom Lajčakom.
"Pohvaljen je zbog svog izuzetnog vođstva tokom veoma izazovnog mandata komandovanja i zbog kontinuiranog i vitalnog rada KFOR-a na obezbeđivanju bezbednog i bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu, u skladu sa svojim mandatom, zasnovanim na Bezbednosti Ujedinjenih nacija. Rezolucija Saveta 1244 iz 1999. Saradnja NATO-EU je takođe istaknuta kao ključna za trajnu bezbednost na Kosovu i stabilnost širom Zapadnog Balkana", saopšteno je iz ove misije.
Generalni sekretar Stoltenberg, kako navode u saopštenju KFOR-a, zahvalio je general-majoru Ristući na njegovoj službi i čvrstoj posvećenosti Italije, posebno u ovom trenutku za stabilnost na Zapadnom Balkanu.
Komandant KFOR-a je istakao krhku bezbednosnu situaciju i važnost fokusiranja kolektivnih napora na prevazilaženje načina upravljanja krizom.
„Bio je težak svakodnevni posao da se osigura da KFOR nastavi da sprovodi svoj mandat UN nepristrasno i u skladu sa nastojanjima međunarodne zajednice. Uloženi su mnogi napori i mnogi izazovi suočeni zbog složene situacije“, rekao je general-major Ristuća.
On je takođe ponovio čvrstu posvećenost KFOR-a da nastavi da igra svoju ulogu u stvaranju bezbednosnih uslova neophodnih da bi dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU napredovao, kao i potrebu da obe strane u potpunosti deeskaliraju situaciju i da se konstruktivno i u dobroj veri ponovo angažuju u dijalogu uz posredovanje EU.
"Pod komandom general-majora Ristućija sprovedeno je više od 11.000 patrola, 3.400 sati vazdušnih operacija, 500 misija bespilotnih letelica, više od 50 projekata i 200 aktivnosti civilno-vojne saradnje i 170 aktivnosti bezbednog odlaganja eksplozivnih ubojnih sredstava", navedeno je u saopštenju.