Novinarsko udruženje sa svojim ogrankom na Kosovu oglasilo se saopštenjem nakon što je direktor RTK2 Žarko Joksimović na sajtu javnog servisa, kanala na srpskom jeziku, kritikovao izveštaj zamenika kosovskog premijera Branimira Stojanovića u kojem se navodi da RTK2 nije kanal predviđen Ahtisarijevim planom, te da treba promeniti pravni okvir kako bi se na Kosovu formirao potupno nezavisni kanal na srpskom jeziku.
Udruženje novinara Srbije i Društvo novinara Kosova i Metohije podržavaju navode iz izveštaja zamenika premijera Kosova da je prilikom formiranja tog kanala prekršen Ustav Kosova.
“Umesto nezavisnog televizijskog kanala na srpskom jeziku koji bi signalom pokrivao čitavu teritoriju Kosova srpski narod je dobio zemaljski kanal RTK 2 pod finansijskom i uređivačkom kontrolom javnog servisa Kosova. UNS i DNKiM smatraju da je neverovatno da se direktor RTK 2 Žarko Joksimović, umesto zalaganja za uspostavljanje javnog servisa i uređivački samostalnog kanala na srpskom jeziku, zalaže za suprotno i obračunava sa onima koji ukazuju na neregularnosti”.
UNS i DNKiM ponavljaju da nezavisni kanal na srpskom jeziku mora da ima vlastiti Upravni odbor koji bira direktora, sedište u Gračanici, kao i da moraju postojati zakonski mehanizmi koji će garantovati nezavisne finansije, upravljačku, uređivačku i programsku politiku.
Joksimović je u svom saopštenju reagovao i na Stojanovićevu napomenu da česti napadi na novinare još uvek nisu rasvetljeni.
Direktor ovog kanala je, misleći na događaj u januaru kada je ekipa RTK2 napadnuta na protestu koji je organizovan protiv tadašnjeg ministra za povratak Aleksandra Jablanovića, istakao je da “rukovodstvo RTK2 nije priuštilo priliku Stojanoviću da, slikajući se sa napadnutom novinarskom ekipom, politizuje pomenuti slučaj”.
Rukovodstvo UNS-a i DNKiM-a tvrdi da je direktor RTK 2 povodom fizičkog napada i maltretiranja novinara RTK 2 i RTS-a iz januaru ove godine, vršio pritisak na novinare kojima je nadređen da ne govore o napadu. Takođe ukazuju da napadači nisu otkriveni uprkos televizijskom snimku koji postoji.
Joksimović je u svom saopštenju utvrdio i da je RTK2 profesionalniji i objektivniji od mnogih medija na Kosovu, kao i da ne postoje argumenti da rad ovog kanala ima štetne posledice po funkcionisanje privatnih medija na Kosovu.
UNS i DNKiM, međutim, navode da upravo RTK 2 nanosi nesagledivu štetu srpskoj medijskoj zajednici, imajući u vidu da uprkos zakonskoj obavezi i milionskom budžetu ne podržava programe nezavisnih medija i produkcija na srpskom jeziku, već preuzima njihove kadrove i umesto novinarstva promoviše političku jednostranost, pretvarajući se u javno glasilo pojedinaca iz političkog života.