Ministar za zajednice i povratak je na konferenciji istako važnost unutrašnjeg dijaloga o Kosovu jer, kako je rekao, to je najbolji način da se dugotrajno reše odnosi Srba i Albanaca koji će "dobrineti miru i stabilnosti na Balkanu".
"Vrlo je važno reći da je unutrašnji dijalog koji je u Srbiji pokrenut o Kosovu od ključne važnosti za budućnost i u koliko želimo da problem odnosa Srba i Albanaca na čitavom prostoru Balkana rešimo dugoročno, važno je da se u ovom trenutku suočimo i kažemo kakve odnose želimo da imamo kao dva najveća naroda", kazao je Jevtić.
Tokom svog obraćanja, on je istakao da sve polazi od “nas samih“, te da je od politike i bilo kakvih interesa važniji život.
"Sve je na nama, onako kako se odnosimo jedni prema drugima, kako se poštujemo, takav će nam biti i život i okruženje. Bezbednost na globalnom nivou je produkt sukobljavanja različitih interesa. Ljudi pojedinačno i organizacije tvorci su ratova i mira. Naša je obaveza da se zalažemo za mir i stabilnost", kazao je on.
Kako se navdi u saopštenju Ministarstva za povratak, Jevtić je istako da je Istanbulska konferencija dobra prilika da govori o bezbednosti i izazovima svih naroda koji žive Kosovu, ali i Zapadnom Balkanu.
"Izrazio sam očekivanje da konferenciju sličnu ovoj imamo i u Prištini, da dovedemo ljude iz različitih delova sveta i da na isti način podelimo svoja razmišljanja, kako bi svi zajedno svet učinili bezbednijim mestom za život, jer je to osnovni preduslov za bolju budućnosti svih", rekao je on.
Tokom konferencije razgovarano je i o migrantskoj krizi. Jevtić je tom prilikom kazao da se Srbija "ponašala na jedan human način".
Istakao je da se rešavanju problema kao što su terorizam i islamski radikalizmam, svi podjednako moraju suprostaviti bez obzira kojoj veri i naciji pripadaju.
Istanbulska konferencija o bezbednosti se održava treću godinu zaredom i ove godine trajaće do 3. novembra.
Učešće na ovogodišnjoj konferenciji uzeli su predstavnici iz 32 zemlje.