Ilustrovani materijal prikupljen je u Državnom arhivu Srbije, Arhivu Jugoslavije, Istorijskom muzeju Srbije, Narodnom i Etnografskom muzeju u Beogradu, kao i Narodnoj biblioteci Srbije. Takođe, dragoceni neobjavljivani materijal dobijen je i od strane kolekcionara sa Kosova i Metohije, saopšteno je iz Doma kulture.
"Još jedna ustanova kulture od nacionalnog značaja, Arhiv Kosova i Metohije vratila se u svoj zavičaj, nadomak Prištine nakon 22 godine izgnanstva. Svesni da ukoliko ostanemo bez pisanih svedočanstava, biće sve teže očuvati vekovnu nit našeg naroda i njegove kulturne riznice. Uprkos trajnim ožiljcima koje je donelo izgnanstvo, povratak ustanove iznova je raširio jedra elana i entuzijazma te Arhiv nastoji da vrati svoj nekadašnji renome i sebe učini vidljivim i prepoznatljivim na prostoru KiM. Temu same izložbe nametnuo je veliki jubijel, koji je nadavno proslavio manastir Gračanica. Od kada je sazdan predanošću neimara i darovitošću ktitora, Manastir Gračanica predstavljao je neiscrpnu inspiraciju umetnicima i pesnicima koji su nadahnuti božanskom lepotom Milutinove zadužbine četkicom oslikavali najbolje radove a perom ispisali najlepše stihove", kaže u predgovoru kataloga autor izložbe i direktor Arhiva Kosova i Metohije Marko Marković.
Kako je saopšteno, Arhiv Kosova i Metohije u cilju očuvanja istorijske i kulturne baštine na Kosovu i Metohiji pokrenuo je niz aktivnosti koje podrazumevaju prikupljanje, čuvanje i sistematizaciju građe na prostoru svog delovanja. Krajem prošle godine Arhiv je pokrenuo svoju izdavačku delatnost i objavio knjigu „Moje službovanje u Staroj Srbiji u vreme poslednjih godina turske vladavine“.
Ovo je prva posleratna izložba koju organizuje, a pokrovitelji su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju i Grad Priština.