U saopštenju Kancelarije EU na Kosovu se ističe da Evropska unija trenutno ulaže oko 50 miliona evra od sredstava iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć u vladavinu prava na Kosovu. a projekat će se sprovoditi sa Ministarstvom pravde, Sudskim i Tužilačkim savetom Kosova, Akademijom pravde i sa drugim ključnim akterima u datom sektoru.
"Glavni fokus se stavlja na unapređenje koordinacije u pravosudnom sektoru i davanje podrške primeni strategije u sektoru vladavine prava. Nacrt te strategije je stavljen na konsultacije 18. januara. EU i drugi međunarodni partneri su podržali tu inicijativu", navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Dodaje se da program ima za cilj reformu pravosudnog sistema Kosova u skladu sa evropskim i međunarodnim standardima.
"Pomoći će institucijama oko konsolidacije pravnog i institucionalnog okvira, jačanja nezavisnosti, nepristrasnosti, odgovornosti, profesionalizma, kvaliteta, efikasnosti i transparentnosti pravosuđa, kao i oko unapređenja pristupa pravdi za sve građane, posebno žene i grupe u nepovoljnom ili marginalizovanom položaju".
Ambasador Sunjok je naveo da je nezavisan, nepristrasan i profesionalan pravosudni sistem ključni element za demokratsko društvo "i da su građani Kosova imali svako pravo osim nezavisne i profesionalne institucije vladavine prava koje njima služe i da iste institucije obezbede njihova građanska prava i efikasno se bore protiv korupcije i organizovanog kriminala".
Ovaj projekat realizuje Nemačka fondacija za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ) kao vodeći partner, zajedno sa partnerima projekta Centrom za međunarodnu pravnu saradnju i Ministarstvom pravde Hrvatske.
Milion evra za podršku reformi uslužnog sektora na Kosovu
Kancelarija EU na Kosovu pokrenula je danas zajedno sa Ministarstvom trgovine i industrije projekat koji će pomoći u primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u vezi sa Direktivom EU o uslugama 2006/123/EC.
Projekat koji finansira EU je vredan milion evra i on će u naredne dve godine prižati podršku Vladi Kosova „oko stvaranja osnove za održivo okruženje za razvoj privatnog sektora u skladu sa komunitarnim pravom EU i uslovima SSP“, saopošteno je iz kancelarije EU.
Cilj projekta je da se pomogne oko omogućavanja lakšeg ulaska na tržište preduzeća, „poveća broj konkurentnih preduzetnika i povećaju inovacije uz davanje većeg broja prilika i većeg izbora za potrošače na Kosovu“.
Ističe se da je Kosovo u poslednje vreme ostvarilo napredak u oblasti digitalizacije javnih usluga.
„Saradnja u okviru Projekta bratimljenja između EU, Hrvatske, Nemačke i Kosova dodatno će unaprediti reformu uslužnog sektora na Kosovu. Fokus ove saradnje je razvoj savremenog i za poslovanje pogodnog, jedinstvenog mesta za kontakt na osnovu uspostavljenog regulatornog okvira u skladu sa odredbama Direktive EU o uslugama 2006/123/EC“, navedeno je u saopštenju.