"Uporno kršenje vladavine prava i suprotstavljanje odluci Ustavnog suda u vezi slučaja Visoki Dečani, koja je donesena nakon 15 godina detaljnih sudskih rasprava uz puni međunarodni monitoring i konačno rešena 2016. godine, više priliči autokratijama, nego društvu koje se deklarativno poziva na vladavinu prava i demokratiju", navodi se u saopštenju.
ERP podseća da je politička retorika kojom se stvara etnički i verski antagonizam, još više produbljuje jaz između institucija kosovskih Albanaca i srpskog naroda, posebno Srpske pravoslavne crkve (SPC), i pokazuje da se Kosovo, umesto u pravcu demokratije i mirnog saživota svih zajednica, kreće u pravcu pravnog bezakonja i stvaranja etnički čiste albanske teritorije na kojoj se svi tragovi srpske istorije, imovine i svega što je vezano za srpski narod nastoje brutalno izbrisati i pored svih zakonskih odredbi i međunarodnih garancija.
"Budući da su odluku Ustavnog suda više puta podržali predstavnici EU, OEBS-a, UMIК-a, kao i ambasadori vodećih zapadnih zemalja Кvinte (SAD, Nemačke, Francuske, Velike Britanije i Italije) ERP očekuje da se ova odluka izvrši nakon šest godina otvorene i ničim pravno sankcionisane opstrukcije i pritisaka na manastir Vioski Dečani, a manastirska zemlja koju manastir kontinuirano koristi upiše u katastar", navodi se.
Istaknuto je da vansudsko komentarisanje presude koja je u statusu punopravne i konačno presuđene odluke politički neodgovorno i opasno, jer crta metu na manastiru Visoki Dečani, monaštvu i kulturnoj baštini UNESКO-a i stvara prostor za nasilje kome je manastir već bio i ranije izložen i zbog čega je pod zaštitom КFOR-a.
"Zato o ovom pitanju nema i ne može biti dijaloga po svim principima funkcionisanja pravnog društva i demokratije. Кorišćenje ovog slučlaja manastirske zemlje za unutrašnjo-političke ciljeve i populizam je apsolutno neprihvatljivo i kompromituje samo društvo na Кosovu i institucije", dodaje se u saopštenju.
"Ono što se nama poručuje po ko zna koji put iz Prištine, jeste da za SPC ne može da postoji pravo i ne može da postoji presuda koja sme da se sprovede jer su tako odredili lokalni moćnici. Ovakav odnos zasnovan na aroganciji i odsustvu bazičnog poštovanja prava i sloboda svih građana jednako, jasno pokazujue kakav bi položaj SPC koja ovde postoji vekovima bio u sistemu u kom bismo na bilo koji način zavisili od istih ovih institucija", dodaje se u saopštenju.
Iz ERP poručuju da ostaju otvoreni za normalnu komunikaciju sa lokalnim institucijama, u okvirima njihovih pravnih i crkvenih nadležnosti.
"Ali, ne možemo da dozvolimo da se pravno nasilje i ucene otvorenim nesprovođenjem pravosnažnih sudskih odluka koriste kao sredstvo u negiranju prava koja su svuda u demokratskom svetu neprikosnovena. Zato je ovo saopštenje pre svega i apel međunarodnoj zajednici da utiče da se ovakvo ponašanje bez presedana prekine", zaključeno je u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.
Podsetimo, premijer Kosova Aljbin Kurti je gostujući na RTK u Prištini 17. februara izjavio da ima sumnju u odluku Ustavnog suda da manastiru Visoki Dečani potvrdi vlasništvo nad 24 hektara zemljišta, nazvavši je "odlukom Miloševićevog režima".