Nedavno je kosovski ministar kulture, omladine i sporta Hajrulah Čeku izjavio da je program restauracije pokrenulo Ministarstvo kulture, omladine i sporta, zajedno sa UNDP-om i Kancelarijom EU.
“Kulturno nasleđe je naša platforma dijaloga za mir i prosperitet, a ne političko bojište", poručio je tada Čeku.
Na ovu izjavu je reagovala Eparhija raško-prizrenska ističući da sa predstavnicima vlasti Kosova nije bilo nikakvih razgovora u vezi sa obnovom manastira Draganac, crkve Svete Bogorodice u Kosovskoj Kamenici i manastira Tamnica.
Iz UNDP-a za RTV Kim kažu da je projekat „Kulturno nasleđe kao pokretač dijaloga i socijalne kohezije među zajednicama“, jedan od glavnih instrumenata EU u oblastima odgovora na krize, sprečavanja sukoba, te izgradnje mira. Takođe navode da Ministarstvo kulture Kosova u čitavom projektu pruža samo tehničku podršku.
“Glavni institucionalni partneri u projektu su centralne i lokalne kosovske institucije, uključujući Ministarstvo kulture, omladine i sporta (MKOS), Zavod za zaštitu spomenika, regionalni centri za zaštitu kulturnog nasleđa i opštine. Njihova uloga u projektu podrazumeva pružanje tehničkih smernica i pravnu podršku u dobijanju dozvola, saglasnosti i osiguranje da su projektne aktivnosti u skladu sa važećim kosovskim zakonima”.
Predstavnici UNDP-a nisu odgovorili na pitanje RTV Kim koliko će novca biti uloženo u rekonstrukciju verskih objekata, ali su naveli rok za završetak.
“Vremenski okvir projekta su decembar 2020. - novembar 2021. Kao deo komponente fizičke intervencije, projekat će obuhvatati 21 lokalitet, u 11 različitih opština, uključujući Prištinu, Đakovicu, Dečane, Novo Brdo, Mitrovicu, Severnu Mitrovicu, Peć, Gnjilane, Kamenicu, Prizren i Junik”, navode iz UNDP-a.
Od 21 lokacije, 10 predstavlja sekularne, dok je 11 verskih objekata.
Tokom ovog perioda izvršiće se restauracija tri objekta koja pripadaju Islamskoj zajednici, tri Srpskoj pravoslavnoj crkvi, tri Katoličkoj crkvi, a na dve lokacije obnavljaće se objekti koji pripadaju zajednici Tarikat.