Posete groblju uglavnom su protekle uz poštovanje svih propisanih mera, tako da je većina građana uglavnom zapalila sveće za upokojene bez velikog zadržavanja.
Nije bilo primetno ni grupisanje, odnosno okupljanje ljudi u većem broju, a prisutne niko nije ometao prilikom ovog čina.
Na ulici je bilo primetno prisustvo pripadnika Kosovske policije, koji su uglavnom nadgledali da li se poštuju sve mere, kao što su nošenje zaštitnih maski, okupljanje ne više od pet lica i zatvaranje ugostiteljskih objekata.
Manje prodavnice, pekare i apoteke rade, a ostali objekti biće otvoreni od ponedeljka.
Srbi na Mitrovdanske zadušnice na groblju u Prištini
Na pravoslavnom groblju u Prištini desetak Srba obišlo je grobove svojih najmilijih, da upali sveće i oda počast povodom Mitrovdanskih zadušnica.
Mnogi su odustali i nisu otišli na Zadušnice, zbog mera Vlade Kosova u suzbijanju koronavirusa koje su na snazi do ponedeljka u pet časova ujutru.
Đurđa Drmončić iz Prištine dvadeset godina obilazi grobove svojih najmilijilih.
"Sumračna slika našeg groblja. Neporomenjeno stanje. Na današnji dan mi se ovde okupljamo i nećemo ostaviti naše pretke. Mi njima mnogo dugujemo i to je naša duhovna i moralna obaveza. Ja se nadam da će se stanje promeniti, ali kao što vidite sveti mučenik Dimitrije opominje svet, vidite ceo grad ne radi, prodavnice ne rade, nismo mogli cveće da kupimo, što znači da su se već jednom uzeli u pamet i shvatili da su uzaludne zgrade, stanovi i hoteli, jer ništa nije kao čovek, živo biće, zdravlje, pa sve ostalo", kazala je Drmončić.
Grobove svojih rođaka obišlo je troje članova porodica Maslar iz Grocke. Oni su do 1999. godne živeli u Prištini.
"Moramo da tražimo spomenike i grobove. Ne možemo da nađemo spomenik, jer je bio srušen kada smo bili poslednji put i sada je zaraslo neko trnje", rekao je Vuksan Maslar.
Groblje u Prištini je delimično očišćeno od korova. Oko njega sagrađene su zgrade.
"I dalje je stanje isto. Pogledajte sa jedne strane šut i otpad, sa druge višespratne zgrade. Groblje je imalo dva ulaza i parking. Sada je ovde napravljeno obdanište, a na brdu pored groblja su nekada stručnjaci konstatovali da ne sme da se gradi zbog klizišta, međutim, vidite, to je sve pretvoreno u beton i zgrade. Svaka travka na Kosovu je pretvorena u beton, ali nema ko da živi, pogledajte, sve je prazno", kaže Đurđa Drmončić.