Drugog dana suđenja pred Specijalizovanim većima u Hagu u slučaju bivših lidera OVK, Hašima Tačija, Kadri Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija, uvodnu reč ima odbrana.
Tači i ostali se terete za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti tokom ’98/’99 godine. Sva četvorica optuženih se izjasnilo da nisu krivi za zločine koji im se stavljaju na teret.
Predviđeno je da 4. aprila uvodnu reč, osim Tačijeve odbrane, imaju i advokati Kadri Veseljija.
Advokat Kiho je poručio kako tokom rata 1998. i 1999. godine Hašim Tači nije imao kontrolu nad OVK, te da je u tom periodu ova organizacija bila "potpuno raskomadana".
Takođe, Kiho tvrdi da njegov klijent nije imao motiv da učestvuje u zločinačkom poduhvatu jer je "bio svestan da uspeh OVK-a zavisi od zapadnih zemalja, pogotovo SAD".
„On (Hašim Tači) je znao da Kosovo ne može da ima nezavisnost bez pomoći zapadnih zemalja, imao je svu motivaciju da ne bude deo onoga sto tužilaštvo tvrdi“, rekao je Kiho.
’Zločini kao osveta lokalnog stanovništva’
Tačijev advokat je rekao da njegov klijent ne poriče zločine na Kosovu u pomenutom periodu, ali tvrdi da su oni bili rezultat „nekontrolisane aktivnosti, osveta, opšteg bezakonja usled rata“.
Ukazao je da krivična dela koje je izvršio režim Srbije objašnjava nasilje koje se desilo nakon povratka raseljenog albanskog stanovništva.
Odbrana je pustila i video snimke sa ispovestima albanskih civila koji govore o nailju komšija iz redova srpske zajednice ili srpskih snaga bezbednsti, te njihovoj želji za osvetom.
Potom je Kiho podsetio na neke od zločina nad albanskim civilima od strane srpskih snaga, kao što je ubistvo 20 Abanaca u Dečanima, ubistvo 45 civila u Račku, ubistvo preko 240 civila u Velikoj Kruši na teritoriji opštine Orahovac i druge.
Ukazao je i da je oko 800.000 kosovskih Albanaca bilo raseljeno tokom rata, koji su se potom vratili.
Kiho je naveo da su srpske snage za vreme njihovog raseljeništva uništavale imovinu, ubijale životinje i sve ostalo, sa ciljem da nemaju gde da se vrate.