U najnovijem godišnjem izveštaju Fonda za humanitarno pravo Kosova se navodi da je broj predmeta ratnih zločina u zemlji značajno opao i da je 2016. organizovan “najmanji broj suđenja za ratne zločine od rata naovamo”, prenosi portal Balkaninsight.
“Najveći gubitnici su u prvom redu žrtve i potreba da one budu zadovoljene pravdom, ali i vladavina prava”, navodi se u izveštaju.
Kako se dodaje, “na drugoj strani, najveći dobitnici su anonimni počinioci, kojima odgovara postojeća klima nekažnjivosti”.
Međunarodni tužioci tokom 2016. godine nisu podigli nijednu optužnicu za najteža krivična dela, kažu iz FHP Kosovo.
Fond takođe izražava zabrinutost zato što svedoci Tužilaštva i dalje menjaju svoje iskaze na suđenjima za najteža krivična dela u odnosu na izjave koje su dali u ranijim fazama, a koje inkriminišu optužene.
“Za FHP Kosovo je teško da shvati zašto se ova pojava ponavlja iz godine u godinu. Ona se može, ali samo delimično, objasniti negativnim raspoloženjem sredine prema onima koji pred sudom svedoče o ratnim zločinima”, navodi se u izveštaju.
Navodi se da proces prenosa nadležnosti za najteža krivična dela sa EULEX-a na domaće pravosuđe nije dovoljno transparentan.
“Za sada, prema zapažanjima FHP-a Kosovo, teško je proceniti koliko se ovaj proces razvijao uspešno i koliko je uspešan”, potencira FHP Kosovo.
“Da stvari ne stoje najbolje govori i ocena iz izveštaja o progresu Evropske komisije za 2016. godinu, koji je konstatovao ‘da se pravosudni sistem na Kosovu nalazi u početnoj fazi razvoja’“, ističe se u izveštaju.
Na konferenciji za novinare u ponedeljak u Prištini, na kojoj je ovaj izveštaj predstavljen, glavni tužilac Specijalnog tužilaštva Kosova je izjavio da su istrage blokirane zbog nesaradnje Kosova i Srbije.
Tužilac Drita Hajdari je istakla da glavni problem predstavlja činjenica da je većina onih koji su tokom rata počinili zločine, izvan Kosova i da Tužilaštvo “ne može ništa da uradi”, jer Srbija neće da izruči svoje državljane bivšoj pokrajini, čiju nezavisnost ne priznaje.
Elka Filčeva-Ermenkova, vršilac dužnosti predsednika sudija EULEX-a, koja radi na Kosovu, rekla je da postoji potreba za sporazumom o ekstradiciji, jer mandat misije EU ne uključuje potragu za licima koja su osumnjičena za ratne zločine, a žive u inostranstvu.
“Saradnja ove dve zajednice je pitanje koje treba rešiti. Bez stvarne saradnje pravosuđa Kosova i zemljama u regionu, posebno Srbije, to će ostati stalan problem”, rekla je Filčeva-Ermenkova.