Iz FHPK podsećaju da je u julu 2019. stupio na snagu Zakon br. 06/L-091 koji je omogućio lokalnom pravosuđu da sudi u odsustvu osobama optuženim za ratne zločine na Kosovu koje su nedostupne organima
gonjenja.
Pošto je ovaj zakon imao nedostataka i bio neprimenljiv u praksi, krajem juna 2021. godine donet je novi Zakon o suđenju u odsustvu br. 08/L-002, koji je eliminisao nedostatke starog.
Međutim, do kraja decembra 2021. godine nije pokrenut nijedan sudski postupak protiv lica u odsustvu.
U periodu od jula do decembra 2021. godine, u predmetima ratnih zločina na Kosovu, održano je ukupno 16 sudskih ročišta i saslušano je 14 svedoka.
Prvostepene presude izrečene su:
- optuženom Zoranu Vukotiću (u predmetu Vukotić IV) koji je 5. jula 2021. godine oglašen krivim od strane Osnovnog suda u Prištini i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina, za zlostavljanje i silovanje kao ratni zločin koji se dogodio 22. maja 1999. godine u Vučitrnu. Trenutno se vodi postupak ispred Apelacionog suda.
- optuženom Goranu Stanišić koji je 5. oktobra 2021. godine oglašen krivim od strane Osnovnog suda u Prištini i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina za proterivanje i ubistvo albanskih civila u selima Slovinje i Trbovce u opštini Lipljan 15. i 16. aprila 1999. godine.
Drugostepene presude su izrečene:
- okrivljenom Zoranu Đokiću kome je 12. oktobra 2021. Apelacioni sud potvrdio prvostepenu presudu objavljenu 11. februara 2021. godine. Osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 12 godina, zbog proterivanja, zlostavljanja, pljačke i ubistva albanskih civila, a što se dogodilo u Peći 28. i 29. marta 1999. godine. Presuda je pravosnažna.
- okrivljenima Zlatanu Krstić i Destanu Šabaniju kojima je Apelacioni sud 8. novembra 2021. godine potvrdio prvostepene presude izrečene 23. marta 2021. godine. Krstić je osuđen na 14 godina i šest meseci zatvora zbog deportacije, nečovečnog postupanja, nezakonitog uništavanja imovine, mučenja i ubistva albanskog civilnog stanovništva, koje se dogodilo 26. marta 1999. godine u selu Gornje Nerodimlje u opštini Uroševac. Šabani je osuđen na sedam godina zatvora zbog skrnavljenja, ponižavanja i ponižavajućeg postupanja prema leševima izvršavanjem naređenja i doprinosa nedostojanstvenom sahranjivanju civilnih žrtava. Presude su pravosnažne.
FHPK je primetio da je i tokom 2021. godine nastavljena praksa otvaranja istraga protiv određenih osumnjičenih od strane Specijalnog tužilaštva Kosova na dan hapšenja. Ovu praksu treba izbegavati ili svesti na najmanji mogući nivo, a pre lišavanja slobode osumnjičenog se mora prikupiti dovoljno dokaza na kojima se zasniva sumnja. Vreme provedeno u pritvoru tokom istrage ili pre podizanja optužnice treba da bude što kraće, preporuka je FHPK-a.
Ni u drugoj polovini 2021. godine u Osnovnom sudu u Mitrovici u predmetima Tužilac protiv Zorana Vukotića (I, II, III) i u predmetu Tužilac protiv Sulejmana Seljimija nije održano nijedno ročište, pa iz FHPK-a navode da je to u suprotnosti sa principima pravičnog suđenja u razumnom roku.
Više o predmetima ratnih zločina na Kosovu možete pročitati u godišnjim izveštajima koje objavljuje Fond za humanitarno pravo Kosovo.