"U selima oko Dečana, albanski teroristi su 22. i 23. aprila 1998. godine organizovano otpočeli kidnapovanja, zlostavljanja i mučenja nad nedužnim civilima srpske nacionalnosti. I pored toga što je naša država bila prisutna u punom kapacitetu, albanski teroristi su sa kućnih pragova odveli i ubili najmanje sedmoro srpskih civila u selima Gornji Ratiš i Dašinovac", rekla je Šćepanovićeva novinarima u Pres centru UNS-a u Beogradu.
Prema njenim rečima, zločini su te godine nastavljeni širom Kosova, a stradali su Srbi, Romi, Goranci, Turci, kao i Albanci "koji nisu hteli da učestvuju u tim zločinima".
"Sve se to odvijalo pod budnim okom i pod široko razvijenim zastavama Ujedinjenih nacija, NATO snaga i Evropske unije", kazala je ona.
Istakla je da je to udruženje nezadovoljno zbog "nehumanog, neodgovornog i neprofesionalnog odnosa specijalnih međunarodnih i domaćih istražitelja".
"Uvereni smo da kada bi postojala istinska politička volja zvaničnika u Beogradu i Prištini, posebno u Prištini, i uz pomoć međunarodne zajednice, broj nestalih lica bi se znatno umanjio", ocenila je Šćepanovićeva.
Dodala je i da to udruženje traži proveru svih lokacija za koje se sumnja da postoje posmrtni ostaci nestalih lica, rezultate potpisanih sporazuma, deklaracija i rezolucija, kao i da se omogući izgradnja memorijala na mestima gde su se zločini dogodili.
Predsednik vladine Komisije za nestala lica Veljko Odalović istakao je da je te 1998. godine, pored sedam osoba u Gornjem Ratišu, ubijeno ili nestalo 10 u Klečkoj, oko 40 osoba u Orahovcu, kao i da je nepoznata sudbina 10 rudara rudnika u Belaćevcu.
"To je godina u kojoj smo imali i puno pojedinačnih žrtava i puno kidnapovanja i mnoge od tih osoba se i danas nalazi na listi 1.621 osobe koja se vodi kao nestala", rekao je Odalović.
Prema njegovim rečima, Priština u poslednje vreme odbija da postupa po zahtevima Kancelarije za nestala lica, odnosno zahtevima da se na desetak lokacija na Kosovu i Metohiji pokuša rasvetljivanje sudbine jednog broja lica koja se vode kao nestala.
"To njihovo odbijanje i izbegavanje obaveze je nešto što nas zabrinjava, pogotovu što nisam osetio da međunarodna zajednica vrši adekvatan pritisak na Prištinu da te lokacije pretraži", kazao je Odalović.