Portparol Agencije za hranu i veterinu Ljamir Tači juče je izneo podatak da je 30 ovaca na Kosovu uginulo od „plavog jezika“. On je rekao da se ova bolest širi na životinje nakon uboda komaraca ili krpelja, pa jezik životinja postaje plav, nakon čega životinja ne može da jede i zbog toga ugine.
Direktor Odeljenja šumarstva i poljoprivrede u Opštini Gračanica Dragiša Stojanović je za RTV Kim kazao da se bolest nije pojavila na teritoriji opštine Gračanica jer je, kako je naveo, registrovan mali broj životinjskih farmi.
Vetrinar Nebojša Morača koji radi na teritoriji opština Gračanica i Lipljan, takođe nema saznanja da se ova bolest pojavila među stokom u ove dve lokalne samouprave. Reč je, kazao je Morača, o akutno-virusnoj infekciji, koja je uglavnom specifična za toplije krajeve.
„To je tipična akutno-virusna infekcija koja prouzrokuje i napada disajne organe. Manifestuje se tako što ima dosta izlučevina na nosu životinja. Ta bolest napada preživare, krave, ovce, koze... Odlikuje se izlučivanjem sekreta iz nosa i u ustima životinje dolazi do povećanog lučenja bala. Takođe, može se manifestovati pucanjem kapilara što dovodi do krvi. Napada i jezik, pa se zato i zove `plavi jezik`“, kazao je Morača u telefonskoj izjavi za RTV Kim.
"Idealne terapije koja dovodi do izlečenja zaraženog grla nema", zaključio je Morača.
„Ukoliko dođe do pojave ove bolesti, najbolje je da se ta jedinka ili grupa izoluju, a slučaj prijavi nadležnoj službi, veterinaru, da se bolest dijagnostifikuje i ako može leči. Ako ne, da se zaražena stoka eutanizuje i spali“, naveo je on.
Bolest šire insekti, prvenstveno komarci i muve, ističe Morača. On apeluje na stočare da tretiraju štale i ostale prostorije u kojima boravi stoka, te da ih ukoliko za to postoji mogućnost, prskaju sredstvima protiv komaraca.