Zbog toga ZSO ne treba stvarati kao "užas i strah", već je treba tretirati kao formu za integraciju manjina, psebno srpske.
ZSO treba tretirati kao formu funksionisanja "Kosova kao multietničke države, kao formu demokratije i kao mogućnost komunikacije i unutrašnjeg poverenja", napisao je Mustafa na svom Fejsbuk profilu.
"Mi smo demokratska zemlja", dodao je Mustafa.
On je naopomenuo da bi sa mnogo većim zadovoljstvom pričao i pisao o mnogim drugim stvarima koje, kako je rekao, tište Kosovo, nego o ovoj.
"Nezavinost Kosova je proglašena na granicama iz 1974., ali suverenitet nije mogla da širi na severu Kosova preko reke Ibar", napisao je Mustafa.
Kosovski premijer ukazuje da su tamo ostale četiri opštine, ostao je, kaže, veliki deo Trpeče i veliko jezero Gazivode koje proizvodi energiju.
Otuda se, dodao je, snabdeva Kosovo B i opštine oko nje.
"Jednom rečju nismo mogli da Srbe sa severa integrišemo u institucionalni i politički život", naveo je kosovski premijer.
A jedini način da se Srbi sa severa integrišu bio je dijalog, napisao je premijer Kosova.
"Preko dijaloga je postignuto da carinic Kosova bez problema postave granicu na severu, da policija Kosova deluje na celoj teritoriji, da se rasformira civilna zaštita, da se uspostave vladavina prava, da Kosovo ima svoj telefonski kod, da ima svoje energetske granice, ali takođe da ima i Asocijaciju (ZSO) kao formu organizovanja opština sa srpskom većinom gde se njima daje mogućnost da deluju u jednoj asocijaciji bez podele na one srpske ili albanske", naveo je Mustafa.