Kako se navodi u saopštenju Vlade Kosova prikazivanje dokumentarnog filma pred ambasadorima zemalja članica UNESCO-a sa “uvredljivim sadržajem za Kosovo, u okviru sporne kampanje protiv članstva u ovu važnu međunarodnu organizaciju”, je konstantno zalaganje za omalovažavanje države Kosovo.
“Prezentacija kulturnog nasleđa na Kosovu kao deo nasleđa Srbije ima za cilj prisvajanje kulturnog i verskog nasleđa Kosova i njeno transformisanje. Verski i kulturni objekti na Kosovu su deo nasleđa zemlje i oni se ne mogu otuđiti. Oni pripadaju državi Kosovo, njenim građanima bez razlike, čuvani su i zaštićeni zakonima i Ustavom Kosova. Za imovinu Kosova su odgovorni građani Kosova i njene institucije”, navodi se u saopštenju Vlade Kosova.
Dodaje se takođe da su napori Kosova da bude deo međunarodnih organizacija, uključujući i UNESCO.
“Prepreke na putu Kosova ka međunarodnom priznanju i članstvu u međunarodnim organizacijama koje nastavlja da vrši Srbija, su u suprotnosti sa principima politike dobrosusedstva, u raskoraku sa odlukom međunarodnog suda pravde procesom normalizacije odnosa u okviru dijaloga potpomognutog od strane EU i protiv procesa pomirenja naroda nakon teškog perioda istorije”, navodi su saopštenju Vlade Kosova.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kaže, reagujući na saopštenje kosovske Vlade da je da je to prvo veliko priznanje za ovo filmsko ostvarenje.
“Nastavićemo da podržavamo projekte koji otkrivaju istinu o našem nasleđu na Kosovu i Metohiji”, rekao je Marko Đurić za Tanjug i čestitao ekipi koja je realizovala film.
Film "Kosovo – momenat u civilizaciji" prikazuje srpsku kulturnu baštinu na Kosovu i Metohiji kao deo šire kampanje Srbije protiv članstva Kosova u Unesku.
Reditelj filma Boris Malagurski rekao je da je ideja filma da se prikaže ugroženost, ali i lepota srpske baštine na KiM.
Kancelarija za KiM projektno je podržala snimanje ovog filma.