S tim u vezi, Odbor je upozorio da "korišćenje teritorije KiM za izvođenje multinacionalnih vojnih vežbi nije u skladu sa mandatom Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", čime se, prema oceni Odbora, direktno narušava statusno neutralna pozicija Kfora.
“Najavljeno angažovanje KBS-a upravo u toj vežbi pod nazivom ‘Trenutni odgovor 21’ predstavlja prekoračenje aktuelnog mandata ovih snaga koji je ograničen na civilnu zaštitu i reagovanja u vanrednim situacijama i brutalnu militarizaciju i legalizaciju KBS-a kao Vojsku Kosova”, navela je narodna poslanica u Skupštini Srbije Danijela Vujičić.
Ona ističe da je Odbor ocenio da je apsolutno neprihvatljivo da se na Kosovu i Metohiji daje kapacitet domaćina multinacionalnih vojnih vežbi i vojnim snagama čije angažovanje nije u skladu sa Rezolucijom 1244 i učešće KBS-a će dodatno destabilizovati, zastrašiti i ugroziti opstanak srpskog naroda na delu srpske teritorije.
“Sve ovo kosovski političari koriste da bi što duže odlagali dijalog koji je u ovom trenutku najpotrebniji za stvaranje jedne podobnije političke klime”, smatra Vujičić.
Ona podseća da Kosovske bezbednosne snage planiraju da izgrade bazu na brdu Crnuša u južnom delu Mitrovice, što je, prema njenoj oceni, direktna pretnja Srbima na severu Kosova.
“Brdo Crnuša se nalazi na nadmorskoj visini od 1.010 m i sa njega se može kontrolisati teritorija opštine Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Vučitrn sa većinski srpskim stanovništvom i desetina sela, kako bi u datoj situaciji mogli da preuzmu kontrolu nad tom teritorijom, što zapravo jasno ukazuje na činjenicu da će Albanci pre ili kasnije pokušati da upotrebe te snage za okupaciju severa”, zaključuje Vujičić.
Baza će imati 191 hektar, a gradonačelnik Južne Mitrovice, Agim Bahtiri, predložio je da dobije ime po, kako je rekao, "albanskom heroju Isi Boljetiniju".