Rat u Ukrajini proizveo je nova politička dešavanja na Zapadnom Balkanu. Srbija je ostala jedina koja nije uvela sankcije Rusiji, na šta Evropsku uniju svakodnevno podseća Priština i poručuje im da Vučić „ne deli vrednosti EU i SAD“. Još od izbijanja rata u državi sa čijim se rukovodstvom i narodom, kažu, solidarišu, upoređujući ih sa sobom, prištinski zvaničnici poručuju – „Srbija je ruski saveznik“, „Srbija prati Putina“, „Kosovo je ugroženo“.
Horske poruke o „srpskom hegemonu“ glasnije su sa svakim novim danom rata u Ukrajini. Kroz nedavno pokrenutu diplomatsku kampanju koja je uključila domaću i međunarodnu političku scenu, čak i društvene mreže, iskristalisali su se jasni zahtevi Prištine: Kosovo u NATO i da Kosovo prizna pet evropskih država koje to još uvek nisu učinile.
Direktor RTV Kim, Isak Vorgučić, ocenjuje za KoSSev da Priština koristi momenat i da pokušava da „igra igre koje su osuđene na propast“.
„Izjave prištinskih zvaničnika pokazuju da im je manje stalo do toga kroz kakve patnje trenutno prolazi narod u Ukrajini, a više da koriste momenat za pokušaj nekih političkih igara koje su u samom startu osuđene na propast“, kazao je za KoSSev direktor RTV Kim, Isak Vorgučić.
Vorgučić ocenjuje da je „suludo“ da Kosovo traži prijem u NATO, jer je „NATO već u Kosovu“.
Tvrdi da je NATO više zainteresovan za to da zapravo Srbija postane članica ove Alijanse.
„Ona je jedina ostala u okruženju – okružena je praktično zemljama NATO-a i mislim da ne bi napravili takvu grešku da prime Kosovo u NATO i da time oštete ili ugroze Srbiju koja tek u tom slučaju ne bi razmatrala takav potez da se učlani u NATO“, poručio je Vorgučić.
Govoreći o novopokrenutoj kampanji, Vorgučić kaže da Priština urgira kod članica koje nisu priznale Kosovo da to učine.
Sa druge strane ocenjuje da nijedan od ovih zahteva nije realan.
„Mislim da su i jedna i druga inicijativa više za lokalne potrebe, ali i da nemaju nikakve šanse“, kazao je.
Direktor RTV Kim ujedno smatra da Priština pokušava da stvori sliku o navodnoj opasnosti koju Srbija predstavlja za Kosovo.
Na pitanje da li ima osnova da se priča o Srbiji kao pretnji, Vorgučić ocenjuje da prema Aljbinu Kurtiju i Vjosi Osmani ima.
„Malo rade na rešavanju problema sa kojima se Kosovo realno suočava i onda, da bi skrenuli pažnju sa toga, najzgodnije je pričati narodu bajke o tome kako je Srbija opasnost za Kosovo“, kazao je.
Vorgučić navodi da za tako nešto nema realnih indicija, kao i da Srbija ne bi načinila „takvu grešku“, „pa čak i pod komandom Vučića“.
„Vojska Srbije sarađuje sa NATO-om na Kosovu na obezbeđenju administrativnih linija, postoje čak i zajedničke patrole. Nema nikakvog govora u tome da bi se usudili na takav nepromišljen potez da napadnu NATO. Vojska Jugoslavije sa NATO-om je potpisala sporazum u Kumanovu, koji ima određene tačke, tako da nema nikakvih indicija da bi takvu grešku Vojska Srbije mogla da učini, čak ni pod komandom predsednika Vučića“, zaključio je sagovornik KoSSev-a.