Najavljeno poskupljenje električne energije na Kosovu moglo bi da ima negativan efekat na stabilnost Kurtijeve vlade. Opozicija, čini se, itekako koristi energetsku krizu za obračun sa aktuelnim premijerom, što se videlo i na jučerašnjoj sednici Skupštine. Safet Gržaliju nekadašnji predsednik Privredne komore Kosova, veruje da će više cene električne energije uticati i na ekonomiju Kosova, a samim tim i na budžet običnih građana.
"U tom kontekstu moramo biti pažljivi, da vidimo kako ćemo sanirati posledice ove skupoće. Treba da postoji vizija kako da budemo blizu građana i biznismena. Treba da se stavi na razmatranje mogućnost dugoročnog planiranja izgradnje novih proizvodnih kapaciteta. Velika je šteta da zavisimo od alternativne energije i da budemo zavisni od uvoza, na taj način gušimo prosperitet i budućnost Kosova", rekao je Safet Grdžaliju, ekonomski ekspert i bivši predsednik Privredne komore Kosova za RTV Kim.
Međutim, Grdžaliju dodaje da kriza nije počela na Kosovu, te da Kutri nije kriv za sadašnju situaciju.
“Njegova krivica je u tome što je pre dve godine učinio sve da se stopira izgradnja novih kapaciteta i novih termoelektrana. Na Kosovu se vodi rat između pozicije i opzicije zbog nestabilne agende i političke situacije, a daleko bi bilo bolje da svi zajedno damo predloge kako minimizirati ove posledice, nego li da se bavimo optužbama“, rekao je on.
Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je na sednici Skupštine Kosova na kojoj se raspravljalo o energetskoj krizi na Kosovu da je cena električne energije toliko niska da, prema njegovim rečima, veliki broj građana ne zna koliko plaća struju.
“U svetu globalno vlada energetska kriza i logično je da se vlade svih zemalja suočavaju sa tim problemima. Očekivano je da struja poskupi, međutim ovo poskupljenje koje je najavljeno od 40 odsto je previše za stanovništvo Kosova, koje nije u nekom zavidnom ekonomskom stanju“, rekao je aktivista NVO Komunikacija za razvoj društva Rajko Jovanović.
Jovanović je istakao da su tokom energetskim kriza u svetu padale pojedine vlade. U tom smislu podseća da stanovništvo Kosova kada je nezadovoljno rukoviđenjem institucija to ume da pokaže, najčešće na izborima.
“Kvalitet života je opao i za to mora da se nađe krivac. U ovom slučaju Kurti se našao na toj poziciji kada se desila energetska kriza i sigurno će to osetiti na svojoj koži“, rekao je on.
Kosovo važi za region gde su lični dohodci građana veoma niski u poređenju sa razvijenim evropskim zemljama, pa bi ova kriza mogla da se odrazi posebno na njihov ionako mali budžet.
“Normalno je da povećanje cena struje opterećuje kućni budžet, previše je skupo. U poređenju sa platama, velike su cene struje“, rekao je Imaj Ramo.
“Najava i izglasavanje odluke o povećanju cene struje će svakako uticati na budžet svakog domaćinstva, jer nije tu samo 40 odsto poskupljenja električne energije, tu je udar i na osnovne životne namirnice i na cene hleba, mleka i drugih potrepština“, rekao je Aleksandar Gudžić iz Dobrotina.
“Struja je dosta skupa i ako dodatno poskupi biće problema. Moja desetočlana porodica živi u Kragujevcu i mnogo manje plaća struju“ rekao je Goran Lazarević iz Gušterice.
Podsetimo, Kosovo se od decembra 2021. suočava sa energetskom krizom, zbog čega je RUE najavila povećanje cena struje što je kosovska vlada prihvatila. Predlog povećanja cena je trenutno u fazi javne rasprave, koja traje do 28. januara, a ako bude odobren, februarski računi za struju će biti uvećani.
Za subotu u 14 sati je u Prištini najavljen protest zbog najava o poskupljenju struje, a zakazao ga je Dardan Molićaj lider Socijaldemokratske partije, inače nekadašnji Kurtijev partijski drug.