„Suštinskim sporazumom gosdpodin Vučić kao predstavnik centralne vlasti Srbije prihvatio je da je legitinmo i legalno pravo Albanaca sa Kosova na samoopredeljenje. Mi znamo da jedna teritorija međunarodno potpuno legalna ukoliko je prihvati centralna Vlada. Nakon proglašavanja nezavisnosti Kosova centralna Vlada na čelu sa Koštunicom je odmah proglasila taj akt nevažećim i to je usporilo opredeljenje mnogih evropskih zemalja koje imaju iste probleme da deo teritorije otcepe kroz načelo samoopredeljenja. Sada se otvara mogućnost da zemlje EU kažu da ako je Vlada prihvatila da prepozna tu teritoriju kao susednu državu, onda će za njih to biti manji problem“.
Trajkovićeva navodi da je Srbija imala loša iskustva sa dogovorima, posebno sa Briselskim koji nije realizovan ni sa jedne strane.
„Sada imamo novi sporazum koji je ojačan sa aneksima, ja mislim da tek nakon sastanka ministara Saveta Evrope i konsultacija sa američkom administracijom mi ćemo možda dobiti jedan mnogo ozbiljniji međunarodni čin koji će kontrolisati inplementaciju. Možda i kroz imenovanje čoveka sa ovlašćenjima da jednu ili drugu stranu upozorava i disciplinuje možda i mehanizmima koje trenutno ima izaslanik za Bosnu i da situacija bude uozbiljena“, dodaje ona.
Ona istiće da je svaki potpisani sporazum rezultirao odlaskom Srba sa Kosova.
„Kada je potpisan Kumanovski sporazum otišlo je preko 200.000 Srba. Ovaj sporazum vidi se da je aktivirao odlazak Srba posebno sa severa Kosova. Za ovih 10 godina implementacije Briselskog sporazuma, Vučić je nažalost integraciju Srba radio sa Radoičićem u krimogenim elementima. Oni su uspeli da za 10 godina veliki deo srpskog stanovništva uvuku u mrežu nečega što podrazumeva mafiju i samim tim verujući da će oni pripasti Srbiji nisu računali na odgovornost“, navodi Trajkovićeva.
Predsednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova kaže da ukoliko se ne nađe modalitet nekog nivoa abolicije za mlade ljude, oni će otići sa Kosova zajedno sa svojim roditeljima.
„Veliki izazov za Srbe sa kojima niko ne radi. Radije smo imali Crkvu koja je ulagala nadčovečne napore i zaslužila veliko poštovanje jer je zaustavljala iseljavanje. Sada su Srbi bez oslonca“, dodala je ona.
Vučić nema nikakav projekat za Srbe ni južno ni severno od Ibra jer, kako navodi Rada Trajković, „do sada nas je vodio u projekte bez puta i rezultata“.
„Formiranje ZSO leži u sposobnosti Srba da odgovore i učestvuju u razgovorima i iznose svoje potrebe kako bi to oni doživeli ili prihvatili da ostanu da žive na prostoru Kosova i Metohije. Potreban je hitan povratak policije, pravosuđa, srpskih sudija, potrebna je organizacija zdravstva i prosvete. To su vrlo velike specifičnosti o kojima ni ne razgovaramo. Ono što gospodin Eskobar podržava to je taj naš dvojni suverenitet, da smo i građani Srbije i Kosova. Sve to mora da prođe kroz nornative Zajednice srpskih opština koji su prihvaćeni i koje sam ja prihvatila kao poslanik u kosovskom parlamentu koji je potpisan još u Briselu“, navodi Trajkovićeva.
Podsetimo, Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel izjavio je u subotu u Ohridu, posle sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija, da su dve strane postigle dogovor o Implementacionom aneksu sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa. „Konačno nakon 12 sati imamo dogovor kako da se sprovede sporazum koji su Srbija i Kosovo postigli 27. februara u Briselu“, rekao je Borel novinarima u Ohridu.