Kosovska vlast i opozicija prvi put danas suočavaju stavove o spornom pitanju demarkacije sa Crnom Gorom. Reč je o naučno-stručnoj raspravi koja neće doneti obavezujuće odluke, već samo preporuke.
“Kosovo nije izgubilo ni metar svoje teritorije i želim da pojasnim da su institucije Kosova radile demarkaciju, a ne ponovno pisanje istorije”, naglasio je Tači.
On je dodao da kosovske vlasti "veruju NATO kartama, a ne jugoslovenskim stručnjacima".
“Danas se ne radi samo o pitanju demarkacije sa Crnom Gorom, već o političkoj zrelosti i sposobnost Kosova da deluje u skladu sa međunarodnim obavezama”, poručio je Tači i dodao da bez demarkacije neće biti liberalizacije viza za Kosovo.
Prema rečima predsednika Kosova, razgraničenje je jedan od uslova državnosti.
“Kosovo mora da zadovolji taj kriterijum i da definše granice sa svim susednim zemljama, uključujući i Crnu Goru. Bez jasnih granica, nema ni vizne liberalizacije”, rekao je Tači.
Njegov govor bojkotovali su poslanici opozicionog pokreta Samoopredjeljenje.
Premijer Kosova Isa Mustafa je rekao da do sada nije dokazano da je Kosovo demarkacijom granične linije izgubilo ni jedan centimetar svoje teritorije.
Ponovio je da svi koji imaju dokaze da je Kosovo izgubilo deo svoje teritorije to treba da predstave argumentovano i sa dokazima.
Prištinski dnevnik Zeri objavio je da se očekuje da naučno-stručna konferencija o demarkaciji granične linije između Kosova i Crne Gore dovede do oštrog suočavanja u parlamentu.
Stavove vlade Kosova predstaviće Državna komisija za demarkaciju, a pretpostavlja se da će poslanici opozicije I njihovi stručnjaci insistirati na činjenici da demarkacijom Kosovo gubi oko 8.000 hektara.
Za ratifikaciju Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu, ali ona nije izvesna, jer se tome protivi i deo poslanika iz vladajuće većine.