On je rekao i da je jezik kojim se služe srpski zvaničnici neprihvatljiv.
“Mislim da većina država Uneska ceni to što mi nismo angažovani u sličnoj negativnoj kampanji i, da kažem istinu, ne marim za srpske taktike, fokusiran sam na prikupljanje glasova za mlade ljude Kosova da dobiju iste šanse kao i svi drugi mladi ljudi u svetu učešćem u globalnom telu posvećenom kulturi, obrazovanju, nauci”, rekao je Tači za dnevni list “Danas”.
On je precizirao da su napori Kosova usmereni na to da dobije pozitivnu preporuku Izvršnog odbora Uneska u oktobru, a potom i dvotrećinsku većinu za članstvo u novembru.
Prema njegovim rečima, poslednja faza Briselskog sporazuma odnosi se na to da Srbija konačno prihvati Ahtisarijev plan, što se sada dešava “korak po korak”.
“Implementacija je ključna, a takođe je ključno ponašanje u skladu sa Briselskim sporazumom. U Briselu, srpska vlada je veoma voljna da pokaže dobrosusedske manire prema Kosovu, ali zatim u Parizu ili Njujorku, oni i dalje koriste Miloševićev jezik prošlosti”, rekao je zamenik premijera Kosova.
Tači je ponovio da će energetski sistem funkcionisati u skladu sa zakonom Kosova, telekomunikacioni sistem biti integrisan u regulatornu mrežu Kosova, a Zajednica srpskih opština funkcionisati bez izvršnih ovlašćenja, u okviru kosovskog Ustava.
“Kosovo će imati oružane snage jer ovo nije samo želja već i dokazana nužnost. Dobili smo dosta podrške od NATO-a za naše bezbednosne snage i njihovu evoluciju i sada smo takođe završili Bezbednosnu strategiju”, kazao je zamenik kosovskog premijera, dodavši da te snage moraju biti integrisane u “atlantsku porodicu naroda”.