Za protektorat bi bili zadužene postojeće misije – UN, Kfor i Euleks, a odnosio bi se na četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova – Severna Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić.
“Ovo je nadpartijsko pitanje za očuvanje mira i iole normalnog života na severu Kosova. Sada već trajna kriza na severu Kosova uslovila je ubrzanu emigraciju stanovništva sa ovog područja. Zabrinutost opštom situacijom jasno je iskazana od strane brojnih međunarodnih aktera”, navode iz Srpskog opstanka.
Naglašavaju da ovo nije nikakav secesionistički korak, već ideja nastala nakon što, kako ističu “Vlada Kosova nije načinila značajne korake u smeru deeskalacije”.
“Vlada u Prištini već duže vreme usvaja jednostrane odluke koje negativno utiču na život građana na Severu Kosova. Neodgovorna politika gospodina Aljbina Kurtija uslovila je da Srbi sa severa Kosova, posle 10 godina, napuste kosovske institucije. Nekoordinisanost akcija prištinskih vlasti sa međunarodnim akterima uzrokovala je eskalaciju na terenu u maju ove godine. Srećom, tom prilikom, izbegnut je sukob širih razmera. Imajući u vidu tešku situaciju u kojoj se Evropa nalazi usled rata u Ukrajini, takav scenario ne bi bio ni u čijem interesu. Štaviše, nakon neuspelih pregovora tokom poslednje runde dijaloga jasno je da Vlada Kosova nema nameru da promeni svoj pristup”, poručuju iz ove inicijative.
Oni su pozvali sve političke, društvene i nevladine aktere, kao i pojedince, da im se priključe u podršci ovoj ideji.
Mandat međunarodne uprave bio bi oročen na period od dve godine, sa mogućnošću produženja na još dve godine, ukoliko je to neophodno.