Takav oblik saradnje može da osnaži stabilnost i demokratiju u Evropi, naveo je Makron koji je u subotu počeo drugi mandat.
Kako je objasnio, reč je o pitanjima poput odbrane i solidarnosti izvan NATO, energetici, infrastrukturi i slobodi putovanja. Istovremeno, ne treba odbiti države koje su naprednije u procesu pristupanja EU. Savez sa saradnju može da obuhvati i Britaniju.
Kancelar Šolc je, povodom zahteva Ukrajine za članstvo u EU, rekao da ta država pripada evropskoj porodici. EU, prema njegovim rečima, može da bude snažna jedino ako njene države članice primenjuju niz kriterijuma, na primer vladavinu prava i one o privredi.
U isto vreme, u Evropi ima puno zemalja, veoma sličnih državama EU u težnji ka slobodi i demokratiji, koje žele bliže veze sa Unijom. Neophodno je naći rešenje za to, rekao je Šolc.
Međutim, to ne znači da države kojima je EU već ponudila perspektivu pridruživanja i koje su donele "hrabre odluke" u nekom trenutku ne treba nagraditi. Šolc je skrenuo pažnju na zemlje Zapadnog Balkana, a posebno na Severnu Makedoniju.
Makron i Šolc su u Berlinu pozvali na konkretne korake ka prekidu vatre u Ukrajini. "Želimo da postignemo prekid vatre što pre," rekao je Makron. Samo tako pregovori između Ukrajine i Rusije mogu da dovedu do mira i povlačenja ruskih trupa. "To je naš cilj."
Šolc je isto rekao da su neophodni hitni i odlučni koraci ka okončanju sukoba, ali i da ne treba očekivati da Ukrajina prihvati mir pod okupacijom i da se odrekne svog suvereniteta i integriteta.
Govor ruskog predsednika Vladimira Putina na vojnoj paradi u Moskvi u ponedeljak nije nagovestio smirivanje, rekao je francuski predsednik. Mnogi analitičari su od Putina očekivali još oštriji govor, najavu opšte mobilizacije ili zvaničnu objavu rata Ukrajini.
Kada je reč o Makronovom predlogu o izmeni ugovora EU, Šolc je bio skeptičan. Veća efikasnost u mnogim oblastima moguća je i bez promene ugovora, rekao je kancelar. Na primer, u EU se danas mnogo više nego ranije odluke donose većinski, a ne jednoglasno.
Makron je ranije u ponedeljak, u Strazburu, predložio sveobuhvatnu reformu EU i promenu osnovnih ugovora. Podržao je predlog Evropskog parlamenta o sazivanju ustavotvornog konventa. Međutim, 13 država EU izjasnilo se protiv tog predloga.
Makronova poseta Berlinu bilo je njegovo prvo putovanje u inostranstvo posle inauguracije. On je pre dve nedelje po drugi put izabran za predsednika Francuske. Pariz ovom brzom, tradicionalnom, inauguralnom posetom ističe važnost odnosa dve zemlje.