Kosovski predsednik Hašim Tači i predsednik Crne Gore Filip Vujanović potpisali su 16. februara zajedničku izjavu kojom se “ohrabruje kosovski parlament da ratifikuje Sporazum o demarkaciji“.
Tom deklaracijom je predviđeno da se nakon ratifikacije formira zajednička radna grupa za obeležavanje granične linije, što shodno članu 7 Sporazuma predstavlja završnu fazu demarkacionog procesa, i ostavlja mogućnost za eventualne tehničke korekcije prilikom obeležavanja na terenu.
Profesor ustavnog prava Riza Smaka tvrdi da potpisana izjava dva predsednika ne predstavlja pravni akt.
“To je politički akt dobre volje da se izvrši određena korekcija. Ta korekcija i bez ove izjave bila bi sprovedena u skladu sa odredbom člana 7 Sporazuma o granici Kosova i Crne Gore. Kada se vrši demarkacija, odnosno obeležavanje granične linije, izvrši se korekcija, ali izbalansirana, koja je u skladu sa topografijom. Dakle, važi samo sporazum koji su potpisali predstavnici Kosova i Crne Gore i koji je ratifikovan u Skupštini Crne Gore, a koji treba da ratifikuje Skupština Kosova. Taj tekst obavezuje dve države, ostalo je druga stvar“, objašnjav Smaka.
Smaka smatra da sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom nije u skladu sa Ustavom Kosova.
“Taj sporazum nije ispoštovao administrativnu granicu koja postoji od 1945. godine. Ona je potvrđena odlukom Badinterove arbitražne komisije 1991. godine. Administrativne granične linije su postale političke državne granice i naša komisija nije bila ovlašćena da izvrši novu delimitaciju, već da u skladu sa postojećom delimitacijom izvrši demarkaciju, odnosno da obeleži granicu“, ističe Smaka.
Na pitanje da li će poslanici Skupštine Kosova ratifikovati Sporazum o demarkaciji, Smaka odgovara:
“Tu se, kako se kaže, lome koplja za obezbeđivanje potrebnih glasova. Za ratifikovanje međunarodnog sporazuma traži se kvalifikovana većina, pa se sada juri za dobijanje glasova. To je protiv Ustava, niko nije ovlašćen da lobira kod poslanika, jer oni nisu učenici osnovne škole. To ne bi trebalo da se radi, ali to nije samo kod nas, toga ima i u ostalim balkanskim zemljama. Sada trenutno nemaju dovoljno glasova, ali videćemo“.
Sporazum o demarkaciji granične linije između Kosovai Crne Gore potpisan je 26. avgusta 2015. godine u Beču.
Skupštine Kosova do danas nije uspela da ratifikuje ovaj sporazum jer ne može da obezbedi potrebu većinu glasova.
Naredna sednica parlamenta na kojoj će jedina tačka dnevnog reda biti Sporazum o demarkaciji biće održana u sredu u 10 sati.
Poslanici Srpske liste i Samoopredeljenja izjasnili su se da neće glasati za ratifikaciju ovog sporazuma.
Demarkacija sa Crnom Gorom jedan je od dva preostala uslova za liberalizaciju viznog režima za građane Kosova.