Izveštaj je poslanicima formalno podnela Vlada Srbije, Kancelarija za Kosovo i Metohiju, kao i malo poznata Kancelarija za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini.
Nakon obraćanja Vučića, počela je rasprava koja je završena večeras nešto pre 21 sat. Tokom popodneva, došlo je do incidenta u kome su se poslanici opozicije i vlasti gurali i koškali ispred klupe u kojoj je sedeo Vučić. Poslanici raspravu nastavljaju sutra u 11.00.
"Ne znam zašto ste ovo radili danas, nikada neću razumeti zašto ste ovo uradili, ovo divljaštvo nam je samo nanelo štetu", rekao je Vučić obraćajući se poslanicima opozicije.
Govoreći o evropskom predlogu, Vučić je rekao da prvi put nema pominjanja međusobnog priznanja i dodao kako to niko nije želeo da primeti.
"Mala, beznačajna promena za koju se neko borio da pomeri američki stav. Oni su jedini od međunarodne zajednice hteli ponešto da čuju od poruka Srba sa barikada, ovi drugi ništa", dodao je on.
Vučić je na sednici izjavio da je kosovski premijer Aljbin Kurti pokrenuo "talas demonstracija" u Prištini i da će izvesti studente na ulicu da "krenu u ofanzivu kako bi naterali Beograd da odustane od Zajednice srpskih opština".
U izveštaju je, inače, predstavljen niz aktivnosti u procesu, kao i presek stanja po temema, među kojima su zajednica srpskih opština, policija, pravosuđe, energetika, evropske integracije i brojne druge teme. Od ukupno 40 strana, prvih 15 čini uvod u kojem je pobrojano šta je rađeno u poslednjih nekoliko godina. U delu gde se analizira presek strana, kada je reč o Zajednici srpskih opština stoji da ni u ovom izveštajnom periodu nije bilo nikakvih formalnih pomaka.
Nema pomaka ni u oblasti policije, problem pravosuđa je nastavljen, s tim što je sada još gore, jer su Srbi, kako piše, „privremeno napustili institucije“, a u izveštaju su navedeni i brojni primeri loše prakse. Naveden je mali pomak u energetici, kod evropskih integracija pomaka nema zbog, kako je rečeno, opstrukcije Prištine „koja je produbila krizu“, nema napretka kod katastra, matičnih knjiga, Priština krši odredbe o pečatu, blokiran je sporazum o diplomama, a nije usvojena čak ni deklaracija o nestalima.
I u svim ostalim oblastima Beograd je činio sve da se dogovoreno primeni, piše u izveštaju, uz brojne primere kršenja od strane Prištine.
Ranije je najavljeno da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa narodnim poslanicima voditi raspravu o takozvanom „francusko-nemačkom predlogu“ o kojem bi Srbija trebalo da se izjasni. Pojedine opozicione partije tražile su od Vučića da im dostavi taj predlog i da to bude tema rasprave, ali za sada taj dokument nije ušao u proceduru.