Na debati pod nazivom „Sever Kosova posle lokalnih i uoči parlamentarnih izbora“ odbornik u Skupštini opštine Severna Mitrovica Nedžad Ugljanin rekao je da su za nefunkcionisanje ove opštine krivi i Beograd i Priština ali i međunarodna zajednica.
„Najviše okrivljujem Prištinu i Beograd jer oni razgovaraju umesto nas. Krivi su i međunarodna zajednica i ministarstvo za lokalnu samoupravu. Ja sam naveo da se svi zakoni krše u severnom delu Mitrovice i tamo je sve moguće“, rekao je Ugljanin.
Predstavnici civilnog društva i analitičari smatraju da na severu Kosova vlada netransparentnost i da se i najvažnije odluke donose iza zatvorenih vrata. Direktor NVO „Centar za razvoj lokalnih sredina Kosovska Mitrovica“ Aleksandar Stojanović kaže da na severu „stvari teku konfuzno i bez informacija o tome šta se sve događa“.
„Ljudi generalno vrlo malo znaju o briselskom sporazumu. Sve se različito interpretira. Na severu uglavnom vlada mišljenje da to što će biti primenjeno biće statusno neutralno i u okviru rezolucije 1244. Većina građana očekuje da to isto bude i sa statutom i simbolima. Što se tiče sednica koje su se održavale, zaista je to bilo pod nekim čudnim okolnostima, noću i zatvoreno za javnost“, rekao je Stojanović.
Na panelu je bilo reči i o predstojećim parlamenatrnim izborima na Kosovu i učešću Srba na njima. Analitičar Marko Jakšić rekao je da mu nije jasno koji će interes srpska zajednica imati od koalicije „Srpske“ i SLS-a, koje su, kako kaže, na lokalnim izborima bile „arhetipski neprijatelji“.
„U čemu je interes praviti koaliciju sa ljudima koji su direktno učestvovali u donošenju nekih veoma loših odluka po Srbe na Kosovu i Metohiji, kao što je ukidanje nadgledane nezavisnosti i formiranje RTK2 kao deo javnog servisa Kosova iako je prema Ahtisarijevom planu predviđeno stvaranje nezavisnog medija. Ne znam šta ih je to objedinilo i koji su to interesi u pitanju“, rekao je Jakšić.
Politički analitičar Nedžmedin Spahiju istakao je da očekuje da Srbi izađu na izbore u mnogo većem procentu od Albanaca zbog pritisaka Beograda koji želi da u parlamentu bude što više srpskih predstavnika.
„To je loše za demokratiju jer će sve zavisiti od Beograda. Pojedinačne inicijative i razne političke opcije neće imati šansu. Naspram liste koja se podržava od strane premijera Srbije Aleksandra Vučića i zamenika premijera Kosova Slobodana Petrovića ostale stranke nemaju mogućnost da nešto postignu na izborima“, rekao je Spahiju.
Debatu o situaciji na severu Kosova organizovala je produkcija Njupres u saradnji sa Kacelarijom za zajednice premijera Kosova.