Kosovo ove godine nije poslalo zahtev za članstvo u Interpolu zbog, kako je ranije objasnio ministar unutrašnjih polsova Kosova Đeljalj Svečlja, nedostatka ozbiljnosti pripreme dokumentacije. Besnik Salihu, direktor Uprave za međunarodnu saradnju u oblasti sprovođenja zakona u Policiji Kosova kaže da je Kosovo spremno za članstvo u ovoj međunarodnoj organizaciji, ali da o zahtevu odlučuje Vlada Kosova.
„Imamo i kapacitete i sposobnosti i spremni smo da budemo član Interpola, ispunjujemo sve kriterijume, ja to mogu da grantujem. U ime Policije Kosova ja garantujem da ispunjavamo te kriterijume, mi smo i u prošlosti pokazali nekoliko puta da smo jedan od najozbiljnijih partnera u regionu kada je reč o međunarodnoj sradnji, istragama, aktivnostima. Mi sprovodimo nekoliko aktivnosti sa Interpolom i kada je Interpol uključen i radimo zajedno na raznim kanalima, ali kada je reč o zahtevu onda to pitanje treba postaviti Vladi Kosova“, kazao je Sailihu na konferenciji o međunarodnoj policijskoj saradnji održanoj u zgradi Euleksa.
Razmena informacija između Policije Kosova i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije zasniva se preko Euleksa na osnovu protokola o policijskog saradnji koju ova misija ima sa MUP-om Srbije.
„Euleks olakšava, koliko god može, komunikaciju između Kosova i Srbije . I ako ne grešim ovo je jedini način za komunikaciju sa Srbijom. Tokom proteklih godina video sam video sam porast razmene poruka i možda grešim ali postoji još jedan način komunikacije sa Srbijom a to je kroz Interpol, ali taj način je veoma težak jer se poruke stalno filtriraju od strane Unmika, ali takođe Srbija nije spremna da razmenjuje informacije kroz Interpolov kanal“, kazao je Viničio Ćeola, vođa tima Eulekosve jedinice za međunarodnu policijsku saradnju.
Na pitanje, da li je Kosovo poslednjih godina imalo zahtev za izručenje iz Sribje lica koje krivično goni na Kosovu, Salihu je kazao: „Stvarnost je da Srbija nije spremna da hapsi begunce koji se traže na Kosovo zbog toga ne možemo da nastavimo sa istragom. Imamo zahteve za lokalizaciju osoba koje se traže na Kosovu, ali nismo imali neki zahtev za ekstradiciju. U prošlosti imamo lica koja su uhapšena na Kosovu, ali nikada nismo dobili zahtev za ekstradiciju od strane Srbije“, rekao je on.
Naglasio je da Kosovo želi mnogo više da doprinese u borbi protiv organizovanog kriminala i omogućavanjuu sigurnosti i bezbednosti građana kroz razmenu informacija međunarodnu saradnju. Sporazum o saradnji sa Europolom to omogućava, kaže Salihu. Naglašava i da Kosovo ima sedam oficira za vezu za saradnju sa inostranstvom.