Rizvanoli naglašava da je za samo dva dana potrošnja struje na Kosovu uvećana za 14 odsto.
“Srbija je blokirala energetski vod između nas i to nije ništo novo. Ipak, u ovako kriznoj situaciji to dodatno pogoršava situaciju. To uzrokuje opterećenje na mrežama i u drugim zemljama. Ograničeni smo, pa često nemamo izbora osim da kupujemo struju po visokim cenama”, objašnjava ona.
Dodaje i da veliki problem predstavlja to što kosovski energetski sektor zavisi od uvoza struje iz inostranstva.
"Naš nivo proizvodnje je opao. Istovremeno, cene na međunarodnim berzama su rekordno porasle. Proizvodnja elektročne energije u Evropi je takođe smanjena. Situacija je svuda alarmanta, pa i kod nas“, navodi Rizvanoli.
Direktor Operatera prenosnog sistema električne energije (KOSTT), Kadri Kadriu, izneo je detalje kada su u pitanju restrikcije struje koje su trenutno na snazi na čitavom Kosovu.
Kadriu je rekao je da prema postojećem planu potrošači mogu očekivati dvočasovna isključenja struje na svakih osam sati.
Ipak, ako ovaj plan ne dovede do normalizacije elektroenergetskog Sistema na Kosovu, restrikcije će biti učestalije, dodao je.
Izvršni direktor Kosovske energetske korporacije (KEK) Nagip Krasnići, izjavio je da će kriza na Kosovu trajati do kraja januara naredne godine.
Krasnići je rekao da tri bloka elektrane Kosovo A trenutno proizvode 390 MW/h električne energije.
Dodao je da u elektrani Kosovo B radi jedan blok koji proizvodi 260 MW/h struje, a da drugi blok trenutno nije u funkciji i da ne očekuje njegovo pokretanje pre 20. januara naredne godine.
Krasnići je kazao i da će Kosovo od sutra početi da uvozi struju, za koju je vlada opredelila 20 miliona evra.