Ovaj dogovor predviđa i da tehnički deo pregovora sa srpskom stranom vodi predstavnik Samoopredeljenja.
"Treba da se agažujemo za kvalitetan, principijelan, dobro pripremljen dijalog orijentisan i fokusiran na pitanja od interesa za Republiku Kosovo, zasnovan na principima reciprociteta i međusobnog priznanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta dve zemlje", navodi se u sporazumu Bloka stranaka i Samoopredeljenja.
U sporazumu je navedeno da je neophodno "izgraditi i koristiti parlamentarne i vladine mehanizme (u skladu sa odredbama Poslovnika o radu Skupštine) za ocenu rezultata dijaloga" sa Srbijom.
"Za dijalog je odgovorna Vlada (Kosova) koja će imenovati rukovodioca dijaloga iz Samoopredeljenja i stvoriti uslove za uključivanje u dijalog i predstavnika opozicije", piše u sporazumu koji prenosi Beta.
Navedeno je da će pitanja o kojima će se voditi dijalog odrediti uz saglasnost svake strane-potpisnice "Sporazuma o principima" i potvrditi u Skupštini Kosova.
Po dosadašnjem tumačenju predstavnika Pokreta Samoopredeljenje, ovim sporazumom se nastavak pregovora sa Srbijom uslovljava obostranim priznanjem - što je utvrđeno rečenicom "zasnovan na principima reciprociteta i međusobnog priznanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta dve zemlje".
Ta rečenica u suštini izražava stavove Samoopredelenja koje odbija nastavak dijaloga ako ne bude priznanja Kosova što Srbija neće prihvatiti i što i analitičari u Prištini smatraju teško prihvatljivim uslovom.
Taj stav može blokirati nastavak pregovora Beograd-Priština što je jedan od zahteva EU i uslov za evropski put i Kosova, i Srbije.