Tokom rasprave koja je prethodila glasanju šefovi poslaničkih grupa stranaka koje su na vlasti govorili su pozitivno o prvom ugovoru Kosova sa Evropskom unijom kao i o njegovoj korisnosti za politički, ekonomski i društveni život Kosova.
“Potpisivanje ovog sporazuma je kamen temeljac naše kuća koja treba da se udruži sa velikom porodicom evropske zajednice. Treba da se ponašamo odgovorno, ali ne samo rečima nego i radom”, kazao je šef poslaničkog kluba Demokratskog saveza Kosova Ismet Bećiri.
Da SSP predstavlja važan korak za Kosovo i region za skupštinskom govornicom rekao je predsednik Srpske liste Slavko Simić.
“U isto vreme Sporazum znači i dodatnu obavezu za sve kosovske institucije kojima je potrebna reforma i Srpska lista će nastaviti da podržava koalicionu vladu u njenom naporu da kreira zakone koji će još više pomoći ekonomskom i demokratskom razvoju Kosova”, kazao je Simić.
Predstavnici opozicionih stranaka osvrnuli su se na potpisivanje briselskog sporazuma sa Srbijom, Zajednici srpskih opština, ističući da SSP dolazi ne zbog političkih promena, nego zbog dogovorenog u Briselu.
“Bazični uslov sporazuma je u okviru sporazuma sa Srbijom. To je problematično jer podrazumeva da put Kosova ka evropskim integracijama prolazi kroz Beograd”, kazao je lider poslanika Samoopredeljenja Glauk Konjufca.
“Vi ste juče probali da sprečite poslanike da predaju glasove 200.000 građana protiv dva veoma štetna sporazuma, a danas govorite o jedinstvu i zahtevate glasove opozicije”, naglasila je poslanica Alijanse za budućnost Kosova Donika Kadaj.
Nakon obraćanja ovo dvoje predstavnika, većina poslanika opozicije napustilo je Skupštinsku salu.
Sednica o ratifikaciji SSP-a počela je polusatnim zakašnjenjem, zbog opsežnih kontrola poslanika, posmatrača i predstavnika medija.