„Ako to nije defakto priznanje, onda ja ne znam šta je. Šta još treba da se desi, ako ste vi integrisali sve… Kako je moguće da vi priznajete dokumenta vaše južne pokrajine? A šta je to, kako se to naziva, ako ne priznanjem“, rekao je Rašić u intervjuu za današnji list Nova.
Prema njegovim rečima, to predstavlja postepeno gašenje svih institucija Srbije na Kosovu, koje je počelo odavno sa sudstvom i policijom.
„Znači postepeno gašenje svih institucija, a vremeno obmanjivanje građana i floskule tipa ‘tablice KM ostaju’, ‘nema predaje’ i tako dalje. Imate dva načina na koji Beograd ‘operiše’. Prvi je onaj tihi, u suštini je sve urađeno šta se od njih tražilo. A drugi je naknadno obmanjivanje građana“, rekao je Rašić.
Upitan šta bi Beograd mogao da uradi po pitanju ulaska Kosova u UN, Rašić smatra da Srbiju niko neće pitati da li daje saglasnost za to.
On je naveo da na Sporazum o normalizaciji odnosa gleda iz ugla lokalnih Srba, odnosno kako mogu da zaštite svoja prava i da je zbog toga podržao i sporazum i sam koncept dogovora.
„Podsetiću vas da stalno tenzije i probleme, zbog kojih dolazi do novih raseljavanja Srba s Kosova. Zato je svaki ovakav dogovor za nas dobar“, rekao je Rašić.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, ukazao je da bi, ako se gleda aneks sporazuma iz Ohrida, Vlada Kosova do 18. aprila trebalo da ima bar predlog kako bi samouprava Srba na Kosovu trebalo da izgleda. „Koliko znam, postoji nekih petnaestak predloga EU da se to uklopi u zakonski okvir Kosova, a realizacija treba da počne kada dođe do potpisivanja celokupnog sporazuma“, kazao je Rašić.
Petković: Rašićeve ocene besmislice i anesteziranje javnog mnjenja
Ocene ministra za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenada Rašića da je prihvatanjem sporazuma o normalizaciji odnosa Srbija "de fakto priznala" Kosovo, jesu "besmislice i anesteziranje javnog mnjenja", izjavio je direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.
„Iracionalni strah (kosovskog premijera Aljbina) Kurtija od Zajednice srpskih opština, on i njegovi doglavnici odagnavaju besmislenim tvrnjama o ‘defakto priznanju’ od strane Srbije, i to im je očigledno slamka spasa za koji se hvataju u nastojanju da uspore sunovrat svojih političkih karijera“, naveo je Petković u saopštenju.
Po njegovim rečima, Beograd je spreman da u civilizovanom dijalogu iskreno radi na normalizaciji odnosa sa Prištinom, jačanju ekonomskih veza, olakšavanju života ljudi koji žive na Kosovu, ali ocenio da Prištini normalizacija odnosa nije dovoljna.
„Pitanje je zašto Kurtiju i Rašiću normalizacija odnosa nije dovoljna, i zašto neprestano moraju da insistiraju na temi koja nas nepomirljivo razdvaja, umesto na stvarima koje treba da pomognu u obnavljanju porušenih mostova između srpskog i albanskog narod“, kazao je Petković.
Ponovio je da je Beograd spreman da nastavi dijalog, ali da su „crvene linije“ jasne: neprihvatanje ulaska Kosova u UN, nepriznavanje nezavisnosti Kosova i obaveza da se formira Zajednica srpskih opština kako je definisana tokom dijaloga.