„Po meni je logičan zahtev Prištine za ulazak u NATO, to se već neko vreme dešava. Kada je bio usvojen Zakon o vojsci, tada je sama ta unutrašnja konstrukcija sistemskog organizovanja bila usklađena sa standardima NATO-a. Sada već imate u tom glavnom štabu, gde je ministar odbrane i predstavnike NATO-a, to je jedan proces u koji su kosovske institucije odavno ušle. Kada je taj zakon izglasan, poslanici Srpske liste su prvo bili tu, omogućavali kvorum da bi taj zakon bio izglasan, a posle toga nisu podneli zahtev Ustavnom sudu za proveru zaštita manjinskih prava, odnosno prava zajednica. Nije ovo iznenađenje, na tome se radi dugi niz godina“, kazao je Rašić.
Na sednici Skupštine na kojoj je usvojena Rezolucija kojom se osuđuje invazija na Ukrajinu i pruža podrška toj zemlji i njenom narodu, kosovski premijer Aljbin Kurti pozvao je pet zemalja Evropske unije koje nisu priznale nezavisnost Kosova da to hitno učine. Rašić smatra da ne postoji opasnost da će ove članice EU promeniti svoj stav.
„Svaka od tih zemalja EU ima svoje razloge zbog čega oni tad nisu priznali (nezavisnost Kosova), uglavnom u većem delu slučajeva zato što oni imaju neke njihove pokrajine koje takođe teže ka nekoj nezavisnosti. Po mom mišljenju, u svakom slučaju neće biti naglih promena“, rekao je on.
Rašić je dodao da ga je iznenadilo, a potom i razočaralo što kosovski zvaničnici govore da postoji „otvoren napad Srbije na Kosovo“.
„Nama, kao kosovskim Srbima, nije to za iznenađenje, nego je za brigu. Naši predstavnici su procenili da imaju jednu određenu grupaciju, jedan broj građana Kosova koji se hrani tim narativom da je stalno potreban neki regionaloni ili lokalni neprijatelj, a to ne vidimo po prvi put. Vidim da je jedan takav značajni predstavnik u regionu, odnosno predsednik Srbije istog takvog kalibra. Ako su se ugledali na njega, onda mi je stvarno žao, ali nas to mnogo zabrinjava. Takvo ponavljanje istih rečenica, da se u Srbima vidi problem, vodi do sve napetije atmosfere gde će trebati jedna varnica, pa da svi kolektivno budemo krivi nekom u Prištini. Stvarno je to neodrživo i neprihvatljivo, nadam se da će ti predstavnici u najvišim institucijama Kosova shvatiti da to mora da prestane i to odmah“, rekao je on i dodao da ako se stalno koristi jedna ista terminologija koja optužuje Srbe, da se može očekivati da se tu i tamo desi neki „izolovani slučaj“ netrpeljivosti ili čak neki manji incident.
„Nadam se da do toga neće doći, smatram da je svet razvijeniji nego što je bio pre 20 godina. Ipak, najviši zvanični predstavnici moraju malo da prikoče sa svojim izražavanjem. Sve to, po mom mišljenju, ne sluti na dobro“, zaključio je Rašić.
Podsetimo, poslanici Skupštine Kosova su sa 94 glasa usvojili Rezoluciju kojom se osuđuje invazija na Ukrajinu i pruža podrška toj zemlji i njenom narodu zbog otpora prema ruskoj agresiji. Na sednici je šefica poslaničke grupe vladajućeg Samoopredeljenja Mimoza Kusari Ljilja rekla da "scenario ruske agresije na Ukrajinu ima isti duh kao genocidni scenario Slobodana Miloševića".