Nacrt zakona pod nazivom Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana predstavili su demokratska senatorka Džin Šein, predsednica Podkomiteta za Evropu i regionalnu bezbednosnu saradnju, i republikanski senator Rodžer Viker.
Senatorka Šein izjavila je da he odnos SAD sa Zapadnim Balkanom ključan u ovom trenutku, kada su,, kako je rekla, evidentne namere predsednika Rusije Vladimira Putina da širi zloćudni uticaj širom Istočne Europe.
"Novi dvostranački zakon jača trgovinu i investicije između SAD i Zapadnog Balkana, dok se bori protiv korupcije, kroz usvajanje posebnog zakona za sankcije protiv destabilizirajućih aktera. Sve to otvara put širim evroatlantskim integracijama", navela je Šein na svojoj web-stranici.
Nacrt zakona nalaže državnom sekretaru da pruži tehničku pomoć svakoj zemlji Zapadnog Balkana u izradi nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.
Također predviđa vraćanje u zakon dve naredbe, koje bi dale ovlašćenja za sankcije protiv onih koji ugrožavaju mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu i koji su umešani u korupciju.
Takođe ima za cilj promociju saradnju univerziteta, poticanje angažovanja Mirovnog korpusa (Peace Corpsa) u regionu, stvaranje inicijative za liderstvo mladih na Balkanu, kao i otvaranje odeljenja Finansijske razvojne korporacije (Development Finance Corporation) u regionu.
Senatorka Šein predvodila je grupu američkih senatora koji su u aprilu posetili Kosovo, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu zbog zabrinutosti o uticaju sukoba u Ukrajini na Zapadni Balkan, podseća RSE.
Senator Viker je rekao da bi predlog zakona "poslao snažan dvostranački signal da su Sjedinjene Države predane podršci diplomatiji u regionu".
"Moramo nastaviti podržavati naše demokratske partnere i saveznike na zapadnom Balkanu. Ovaj dvostranački prijedlog zakona unaprijedit će regionalnu stabilnost i antikorupcijske napore stvaranjem programa koji potiču uključiv gospodarski razvoj, nacionalnu antikorupcijsku strategiju i pozivati na odgovornost one koji prijete miru na Zapadnom Balkanu", rekao je.